Greqi / Shkon në 75 numri i shqiptarëve të zhdukur, mes tyre dhe 7 vajza

Publikuar tek: rajon, më 11:28 25-06-2019 Greqi / Shkon në 75 numri i shqiptarëve të zhdukur, mes tyre dhe 7 vajza

Shkruan Shpëtim Zinxhira:

O shtet i çmendur që po merrni në qafë një popull të tërë, kthejeni kokën nga emigracioni se nuk do bëni keq, për 1995 keni 12 shqiptarë të zhdukur . Dje nga familjet mësuam se dy adoleshente u ndaluan nga policia ne Selanik dhe u zhdukën në qershorin e këtij viti, ndërsa shteti tjerr lesh. Por...

Deri më tani janë bërë të mundur te zbulohen 69 raste, nga të cilat janë identifikuar me emra dhe fotografi.
Mosha që kanë humbur gjurmët është 13-49 vjeç. Nga 69 shqiptarë të identifikuar 24 prej tyre janë nga 13-20 vjeç, ndërsa shtatë prej tyre janë femra nga mosha 15-29 vjeç.në vitin 1993 kanë humbur gjurmët pesë, ndërsa në 1995 konfirmohen te zhdukur 12 shqiptarë.

LISTA E PLOTË:

 1. Zamir Xhevahir Avdiu 20 vjeç nga Vojnik, Berat, maj të 1991 
  2. Dhurata Neki Dervishi 15 vjeçe nga Berati, 21/04/1991 
  3. Lorenc Theodhoraq Kaça 13 vjeç nga Korça.18/01/1991 
  4. Pëllumb Flamur Beqiraj 19 vjeç nga Kuçova, 27/05/1991
  5. Agron Mëhalla 15 vjeç nga Mollas të Elbasanit 3/08/1992 në Kastoria. 
  6. Taulant Mehalla 18 vjeç nga Mollasi i Elbasanit,3/08/1992.
  7. Klement Skender Lezo 16 vjeç nga Kuçova, 24/12/1992 
  8. Lavdosh Sinanaj 23 vjeç nga Vlora, 14/08/1992 
  9. Artan Losha 18 vjeç nga Burreli 11/01/1993. 
  10. Ilirjan Çaniku 20 vjeç nga Sanxhaku i Lacit 3/03/1993 
  11. Ilmi Haziz Çela nga Skrapari 25 vjeç, shtator 1993
  12. Anila Ritvan Bregu 17 vjeçe nga Berati, 28/09/1993 
  13. Kadri Veli Bajrami 26 vjeç nga Kurbini, 9/08/ 1993. 
  14. Franc Pjetri nga Shkodra,18 vjeç 22/09/1993, 
  15. Saba Kala nga Bulqiza 18 vjeç, 25./03/1994 
  16. Ana Fotaq Pondikati 18 vjeçe nga Nepravishta,Gjirokastër, 25/09/1994 
  17. Plarent Dautllari 18 vjeç nga Korca, 4/04/1994. 
  18. Lulzim Gjonaj nga Tropoja, 1994 
  19. Aleks Kecani 20 vjeç, 26/03/ 1995
  20. Flamur Balaj 23 vjeç, 26/03/1995
  21. Lefter Luman Beqari nga Përmeti 27 vjeç, 5/03/1995
  22. Agostin Paplekaj 20 vjeç, 26/03/1995
  23. Pavlin Gjergji 23 vjeç 26/03/1995
  24. Alban Arifi 19 vjeç nga Korça, 26/12/1995 
  25. Renato Qerimi 26 vjeç nga Policani, 1995. 
  26. Mbarime Shefqet Rrapaj 29 vjeçe nga Selenica e Vlorës, 1995
  27. Aleksander Nikoll Tanushi 18 vjeç nga Vau i Dejës,10/08/1995 
  28. Belisar Subashi 15 vjeç, 25/09/1995. 
  29. Petrit Culaj 19 vjeç nga fshati Barajtush nga Malësia e Madhe, korrik te 1995, 
  30. Paulin Preng Gjikolaj 29 vjeç nga Mirdita, 5/11/1995 
  31. Vesel Bajram Skura nga Dibra 22 vjeç, mars 1996
  32. Alfred Palucaj nga fshati Sërriq i Pukës, 17/07/1996, 
  33. Edmond Kananaj 20 vjeç nga fshati Armen i Vlorës,8/07/1997 
  34. Klement Rustem Metushi 17 vjeç, dhjetor 1997
  35. Alban Vait Hoxha 24 vjeç nga Tirana, nëndor të 1998 
  36. Gëzim Kica 19 vjeç nga Berati, 8/03/1998 
  37. Agim Shaqo Sulaj nga Bozhigrad i Korçës, 34 vjeç, më 1998 
  38. Altin Zekaj 16 vjeç nga Vlora, 4/11/1999. 
  39. Fitimtar Pal Ndosha 25 vjeç nga Puka, korrik 1999.
  40. Fran Preng Zefi 23 vjeç nga Tale, Lezhë, 22/07/1999 
  41. Kujtim Ali Çaushi nga Kalivaçi, Tepelene 39 vjeç, 15/08/1999.
  42. Ylli Lazer Palnikaj nga Lekbibaj, Tropojë 20 vjeç, 27/03/2001.
  43. Gjergji Zhupani nga Gramshi, mars 2001. 
  44. Geraldo Dauti nga Erseka 35 vjeç, 13/04/2001.
 2. 45. Shaqir Ndreu nga Burreli 35 vjeç, 15/07/2002
 3. 46. Enver Gega nga Librazhdi 18 vjeç, 24/07/2002
  47. Eduart Aliaj 24 vjeç, 31/08/2002.
 4. 48.Bujar Riza Dervishi nga fshati Gjon, Martanesh 27 vjeç, 23/12/ 2003 
 5. 49. Vilson Gjuta nga Kukësi 20 vjeç 4/01/2003
 6. Ilir Gjoka 49 vjeç nga Librazhdi, 2006 
  51. Iglin Dalip Zdrava nga Deshiran, Elbasan 24 vjeç,16/08/ 2008, 
  52. Gezim Kica 22 vjeç, 10/03/ 2008 
  53. Gjon Toni nga Shkodra 37 vjeç,30/06/2009.
  54. Erjon Gjolena nga Belshi i Elbasanit 26 vjeç, 8/03/2010 
  55. Roland Dauti 26 vjeç, 22/08/2011.
  56. Maksim Trimi nga Gramshi 32 vjeç 30/06/2014.
  57. Sokol Kozici 45 vjeç, 30/09/2015 
  58. Lulzim Mone nga Librazhdi 41 vjeç, janar 2016
  59. Gezim Kolici nga Shkodra, 44 vjeç korrik 2016 
  60. ZH.Z. nga fshati Hinkë, Ura Vajgurore, 20 vjeçe, 3/11/2017. 
  61. Flogert Muça, 34 vjeç, 9/12/2017.
  62. Afrim Vesha nga Berati 40 vjeç, 2/11/ 2017.
  63. Ylli Elmadhi nga Kavaja 46 vjeç, 22/02/2018. 
  64. Denisa D. 17 vjeçe, 12/03/2018
  65. Emanuela D. 16 vjeçe 12/03/2018
  66. Nikoll Beleshi nga Lezha 41 vjeç, 17/11/2018
  67. Halit Laka nga komuna Buz i Tepelenës 19 vjeç, qershor 2019
  68. Albert Veliaj nga fshati Lofkend i Mallakastrës 20 vjeç, qershor 2019
  69. Skënder Toska 35 vjeç, 1/04/2019
  *****
  Nuk duhen haruar zhdukja e 32 dibranëve më 9 mars 1996, ku u fol nga te afërmit se këta ndodhen ne burgun e Korfuzit, ende sot figurojnë të humbur aq sa shteti shqiptar nuk ka vene kurre ujin ne zjarr. Nuk duhet anashkaluar gjithashtu edhe zhdukja e 480 femijeve shqiptarë me 2000-2002 në shtepinë barmirese “Agios Varvara” në Athinë…Por kjo vlen për një shtet serioz dhe jo allashqiptarçe që emigrantët i shikon si një barrë e rëndë, pasi deri më sot nuk ka filluar asnjë hetim. 
  Le të imagjinojmë për momentin në se këta do të ishin me kombësi tjetër, a do të heshte shteti i tyre…? Në foto: Halit Laka 19 vjeç i zhdukur ne qershor të 2019 sebashku me Albert Veliaj, pasi janë ndaluar nga policia e Selanikut.

 

65056376_2243042252410638_5713972500019281920_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0069479942321777
array(1) { ["section"]=> string(76) "greqi-shkon-ne-75-numri-i-shqiptareve-te-zhdukur-mes-tyre-dhe-7-vajza-169668" }