Raporti, Greqia humbet konkurrueshmërinë ekonomike

Publikuar tek: ekonomi, më 13:23 31-05-2016 Raporti, Greqia humbet konkurrueshmërinë ekonomike

 

Sipas  raportit të International Institute for Management Development (IMD), Greqia ka arritur thuajse në fund të listës së konkurrueshmërisë botërore në 2015, duke zbritur 6 shkallë krahasuar me një vit më parë.

Nga 61 shtete të ekzaminuara, Greqia renditet e 56-ta.  Pas saj në renditje ka lënë Brazilin, Venezuelën dhe Ukrahinën, shtete të cilat kanë konflikte të brendshme.

Greqia ka patur një rënje të  eficensës së biznesit, probleme të dukshme me likuiditetin, risqe financiare etj., nënvizon raporti.

Vendosja e kontrollit të kapitalit vitin e shkuar si dhe problemet e kredimarrjes kanë shkaktur probleme në sipërmarrjen greke.  

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022285938262939
array(1) { ["section"]=> string(36) "greqia-humbet-konkurueshmerine-42003" }