Greqia kundërshton zgjedhjen e Shpëtim Idrizit:Me të kaluar të urryer naziste, nuk nxit fqinjësinë e mirë

Publikuar tek: politike, më 13:18 22-05-2015 Greqia kundërshton zgjedhjen e Shpëtim Idrizit:Me të kaluar të urryer naziste, nuk nxit fqinjësinë e mirë

Greqia ka reaguar pas largimit të kreut të PBDNJ-së, Vangjel Dule nga pozicioni i nënkryetarit të  Kuvendit.

Interesit të gazetarëve për lëvizjet në Kuvendin e Shqipërisë zëdhënësi i ministrisë së Jashtme greke, Koutra i'u përgjigj:

Zgjedhja e personave që ndjekin perceptime irredentiste, të lidhura direkt me të kaluarën e urryer fashiste dhe naziste, në pozicionet më të larta të shtetit, nuk nxit miqësinë, bashkëpunimin, stabilitetin dhe marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë mes vendeve të Europës Lindore dhe nuk kontribuon në perspektivën europiane të Shqipërisë”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme greke.

Dule dha dorëheqejen pas senacës së djeshme parlamentare, ku maxhoranca votoi në pozicionin e nënkryetarit të tretë të Kuvendit, Shpëtim Idrizin.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0093719959259033
array(1) { ["section"]=> string(110) "greqia-kundershton-zgjedhjen-e-shpetim-idrizit-me-te-kaluar-te-urryer-naziste-nuk-nxit-fqinjesine-e-mire-11726" }