Greva e pedagogëve të Histori-Filologjisë, Shahini: Do kontrollojmë nëse ka plagjiaturë në doktoraturat e tyre

Publikuar tek: aktualitet, më 18:36 19-01-2019 Greva e pedagogëve të Histori-Filologjisë, Shahini: Do kontrollojmë nëse ka plagjiaturë në doktoraturat e tyre

Ministrja e re e Arsimit Besa Shahini, e ftuar në emisionin 'Kjo javë' me Nisida Tufën, ka folur ndër të tjera dhe për bojkotin e pedagogëve, të cilët priten të fillojnë të hënën në Fakultetin e Historisë- Filologjisë.

Sipas Shahinit, studentët kanë kërkuar që të shqyrtohet një ndër pikat që do të zbatojnë mbi pedagogët, duke bërë një kontroll nëse ka plagjiaturë në doktoraturat e tyre apo jo.

‘Në dhjetor studentët kërkuan se ne po na procedojnë pedagogë që kanë kryer plagjiaturë, dhe ne kemi vendosur të bëjmë një kontroll nëse ka ngjashmëri në doktoraturat e pedagogëve. Përmes një  aparature, ne do të vendosim doktoraturën dhe do bëjmë ballafaqimin, ku do të  kuptojmë se kush ka bërë plagjiaturë’, sqaroi Shahini.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përplasja me armë zjarri në Yzberisht, identifikohet i plagosuri (EMRI)
I zuri vendin, ministrja e re e Arsimit për Nikollën: Kemi punuar shumë ngushtë, më ka lënë përshtypje... »
Article Logic
Execution time: 0.013370037078857
array(1) { ["section"]=> string(115) "greva-e-pedagogeve-te-histori-filologjise-shahini-do-kontrollojme-nese-ka-plagjiature-ne-doktoraturat-e-tyre-149470" }