Gripi u shkaktua nga uji i Bovillës? Denoncimi bëhet publik nga eksperti

Publikuar tek: aktualitet, më 16:46 07-01-2017 Gripi u shkaktua nga uji i Bovillës? Denoncimi bëhet publik nga eksperti

Specialisti Bilbil Daci ka dërguar një mesazh te ish-kryeministri Sali Berisha ku e njofton për arsyen e vërtetë sipas tij të përhapjes së gripit në shkallë të gjerë në Tiranë.

 Sipas mesazhit të publikuar nga Berisha, Daci pretendon se gripi është përhapur si pasojë e ujit të Bovillës, me të cilin furnizohet Tiranë, dhe se ky lloji gripi është krejt tjetër nga gripi viral. Ai mund të përhapet edhe vetem nga perdorimi i tij për dush apo larje.

Postimi i plotë i Berishës:

Specialisti dixhital deklaron:

Uje i Bovilles eshte jashte cdo parametri, dhe ketu ai i referohet ISHP!

Epidemia aktule e gripit ne nje shkalle te gjere eshte e shkaktuar nga uji i Bovilles.

Gripi nga uji shkaktohet edhe vetem nga perdorimi i tij per dush apo larje.

Gripi nga uji eshte krejt tjeter nga gripi viral!

Ai qendron fort ne mendimin e tij dhe per kete ai ju ka drejtuar nje leter disa i institucioneve, ne te cilen ai mbron idene se gripi aktual ne shumicen e rasteve eshte forma nga uji, dhe gripi por kjo po injorohet me qellim nga autoritetet.

Me kete rast i bej thirrje ISHP por dhe prokurorise se pergjithshme te hetojne denoncimet e tij tronditese per ujin e Boviles dhe te bejne analizat e nevojshme per parametrat e tij dhe lidhjen eventuale te ketij uji me epidemine e gripit.

Ketu me poshte keni mesazhin e specialistit si dhe letren qe ai ju drejton disa institucioneve per kete ceshtje, ndonese nuk jam njohes i fushes mendoj se kane interes te lexohen! sb

" I nderuar Doktor, po te dergoj disa materiale qe kan te bejn me cilesin e ujit te pijeshem. Uji i pijshem qe konsumojn qytetaret e Tiranes eshte jashte standartit dhe i tejndotur dhe po demton shendetin e qytetareve. Ne QSUT kane vazhduar te mberrijn pacient te helmuar nga uji i pijshem. Po them helmim se pervec ndotjes mikrobike dhe bakteriale po i shtohet ajo kimike. Nese ne Paris ishte fund i tmerrshem per qytetaret, per qytetaret e Tiranes do jet nje tmerr i pafund. Nuk mund te flas ne detaje sepse nuk i besoj komunikimit elektronik. Por po te jap ato publike. Ujesjellsi i Tiranes me kryetarin e bashkise deklarojn se uji eshte brenda standarteve dhe i kosumueshem kurse ISHP deklaron se uji eshte jashte qdo parametri. Mjaftojn kto dy prova qe ju dhe PD te reagoj per kete ceshtje sa nuk eshte vone. Si te duash reagoni ju politikisht dhe une ju mbeshtes per te vertetuar nga ana teknike ose te reagoj une ne rrjetet sociale sepse skam ku ti bej denoncimet ne media e me pas me mbeshtesni ju politikisht. Behet fjale per ndotje kimike dhe me dijeni te autoriteteve. Eshte e leht te denoncosh sesa te japesh zgjidhje. Por une mund te jap kontributin tim edhe per denoncimet edhe per zgjidhjet. Une nuk kerkoj mbrojte nga ju dhe PD por mbeshtetje sepse per ceshtje teknike ja dal mban vetë. Nr tel 0682642248

Uji i Bovillës.docx

06/01/2017

Republika e Shqiperisë

Ftese dhe kerkese per te bashkpunuar dhe kontribuar per tu ardhur ne ndihme qindra e mijera te semure me te ashtuquajturen “Gripi”.

Drejtuar

Presidentit te Republikes , Prokurorois se Pergjithshme , Medjave vizive dhe te shkruara ,Trupit diplomatik te akridituar ne Shqiperi.

- Do te mundohem me fakte dhe prova qe disponoj per te luftuar shakun qe ka quar ne kete situate epidemie . Pa eliminuar shkakun nga vjen nuk mund te luftosh dhe eliminosh pasojat.

- Sipas O.B.SH ,rreth 80% e semundjeve kane preardhje hidrike pra eshte uji. Per gripin e zakonshem kane folur te gjithe .Po une po ju flas per “Gripin e ujit”.

- Ka dy lloje “Gripi uji “

- 1) Bakterologjik 2) Kimik

- Gripi I ujit tipi 1 ka keto simptoma : fillon papritur ,temperature deri ne 40 grade celcius,te drithura,dhimbje koke, dhimbje muskujsh,dhimbje gjoksi,gulcim, dhe shpeshhere shoqerohet me te vjella dhe dhimbje barku etj etj . Shkaku vjen nga uji I pijshem jo kur e pini por kur laheni ne dush,kur lani syte etj etj menyra te tjera qe mund te merret .Ketu nuk behet fjale qe a egziston por sa eshte sasia e kesaj ndotje.

- Ky grip vertetohet me ane te analizave specifike te ujit dhe analizave specifike qe I behen te semurit .Keto dy analiza nuk jane kryer dhe nuk kryen nga autoritetet perkatese shteterore prandaj po e quaj Grip sepse ka emer tjeter shkencor. Mjekohet me mendikamente me doza te percaktuara vetem nga mjeket specialist te kesaj semundje pasi te jete vertetuar me ane te analizave.Sipas te dhenave zyrtare ne Gjermani 20000-35000 Gjerman preken nga ky grip cdo vit.Rreth 15 % e ketyreve te semureve humbin jeten.Behet fjale per Gjermanine qe ka ujin me te kontrrolluar dhe me te sigurte ne bote,me specjalistet dhe institucione shteterore dhe private lider nderkombetar sa I perkete kesaj fushe.Ne vende te tjera humbin jeten nga kjo semundje mbi 30% te prekur.A e imagjinoni se cfare ndodh tek ne ku cdo gje eshte jashte kontrrollit.Do te ishte fatale nese nje pacient trajtohet si I semur me gripin e zakonshem kur eshte I semure me gripin e ujit dhe e kunderta.Ky grip nuk perhapet nga njeriu tek njeriu.Kjo verteton se ky grip eshte perhapur nga uji se kulmin e ka arritur ne periudhen qe te gjithe institucionet kane qene pushim qe do te thote se kontaktet e njerzve me njeri tjetrin kane qene minimale per te perhapur ne keto nivele gripin e zakonshem

- Gripi I ujit shperndahet njelloj ne populate kurse gripi I zakonshem me vatra prsh ne nje lagje ka 50% te semure me gripin e zakonshem dhe nje lagje tjeter 10% , ose nga nje shkolle ne tjetren apo ne familje etj .Specialistet dhe studiuesit Gjerman dhe te tjere konfirmojne qe jot e gjithe te prekurit nga gripi I ujit semuren apo shfaqin simptoma shkaku dhe arsyet nuk dihen.Prove tjeter eshte se ne rajonin tone ujin me te mire e ka Maqedonia ,kemi te njejtat kushte natyrore afersish te njeten sasi banoresh, I vetmi ndryshim eshte qe kemi 10 fish me shume te semure se ata.Referuar burimeve zyrtare te J.SH.P Maqedonise eshte edhe ne shqip dhe kush te doje mund ta verifikoj.

- Pasojat e ndotjes kimike te ujit jane te shumefishta ne trupin e njeriut ne shtimin e te gjithave semundjeve .Demton sistemin imunitar te njeriut duke rritur mundesine per tu prekur nga gripi I ujit dhe gripi I zakonshem. Per kete kerkoj nga prokuroria nisjen e hetimeve qe te kem mundesi qe te jap provat ne menyre te ligjshme qe personat pergjegjes te shkojne para drejtesis qe me veprimet e mosveprimet e tyre kane demtuar rende shendetin e popullates. Ka te beje edhe me ujin public dhe te amballazhuar. Kerkoj gjithashtu nga prokuroia jone te bashkpunoje me prokurorine e Puljas ne Itali rreth hetimeve qe po kryhet ate per lendet kimike qe perdoren per klorinimin e ujit e cila ka rezultuar mbi normen e lejuar te perbersve kimikeme pasoja shendetesore.Eshte vertetuar nga nje laborator I specjalizuar per ate pune.Kjo lende eshte perdorur edhe nga ujsjellesat tone ndoshta perdoret akoma.Theksoj jo te gjithe te semuret jane prekur nga gripi I zakonshem apo anasjelltas duhet te behet ndarja e tyre vetem me ane te anlaizave dhe jo ne baze te simptomave.Eshte Presidenti I Republikes qe mund te vendos per gjendjen e jashtzakonshme per epidemin masat dhe nderhyrjen emergjente per ujin e pishem si publik dhe te amballazhuar.Masat dhe nderhyrjet ne sistemin shndetesor ne bashkpunim me institucionet e specijalizuara nderkombetare ne kete fushe.Institucionet shteterore me veprimet dhe mosveprimet e tyre kane shkaktuar kete gjendje.Situata u ka dale jashte kontrrollit dhe munde ti prcipitoj nga ora ne ore.

-

- Me respekt:

Bilbil Daci

Nr:0682642248"

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « NGJARJE JASHTË TË ZAKONSHMES: Banorët shpëtojnë jetën e 3 elektriçistëve në Kukës
I ftohti i merr jetën një personi në Durrës, u gjet i vdekur nga kalimtarët »
Article Logic
Execution time: 0.012107849121094
array(1) { ["section"]=> string(77) "gripi-u-shkaktua-nga-uji-i-bovilles-denoncimi-behet-publik-nga-eksperti-64871" }