Gruevski-Mustafa takim në Tiranë, kryeministri i Kosovës i kërkon hetim ndërkombëtar për Kumanovën

Publikuar tek: aktualitet, më 11:49 28-05-2015 Gruevski-Mustafa takim në Tiranë, kryeministri i Kosovës i kërkon hetim ndërkombëtar për Kumanovën

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa  ka zhvilluar një takim kokë më kokë me kryeministrin e Maqedonisë, Nikolla Gruevksi në lidhje me çështjen e Kumanovës. Takimi është zhvilluar pa praninë e mediave në përfundim të fjalës së tyre në Samitin e Vjenës, që po zhvillohet në Tiranë. 

Në një prononcim për median në përfundim të takimit ai tha se kishte kërkuar hetim ndërkombëtar për sulmin në Kumanovë ku gjetën vdekjen 22 persona mes tyre dhe shqiptarë nga Kosova.

I pyetur në lidhje me deklaratën që ministri i Jashtëm i Kosovës Hashim Thaçi në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ku tha se Kosova do të padisë Serbinë për genocid, Mustafa u shpreh tha se  “Ka qenë një iniciativë, kjo ngjarje ka përmasa të genocidit. Ka ndodh një luftë të padrejtë. Ne duhet të kërkojmë përgjegjësi nga Serbia”, tha ai.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « I sillte të ëmës paratë e drogës, Prokuroria kërkon konfiskimin
Si u vra Ilirjan Sulku në Hollandë, pas dy muajsh ekzekutohet vëllai në Tiranë »
Article Logic
Execution time: 0.0090510845184326
array(1) { ["section"]=> string(103) "gruevski-mustafa-takim-ne-tirane-kryeministri-i-kosoves-i-kerkon-hetim-nderkombetar-per-kumanoven-12149" }