Grupi terrorist Boko Haram bashkohet me ISIS

Publikuar tek: bota, më 20:57 07-03-2015 Grupi terrorist Boko Haram bashkohet me ISIS

Grupi militant nigerian Boko Haram është zotuar për besnikëri ndaj shtetit islam (ISIS), sipas një deklarate audio të bërë nga kreu i grupit.

Mesazhi, i cili nuk ka mundur të verifikohet menjëherë, ishte postuar në llogarinë e Boko Haram-it nw Twitter dhe dukej të ishte me kreun e grupit i cili pohonte bashkimin e Boko Haram me ISIS.

Boko Haram filloi një fushatë ushtarake për të imponuar sundimin islamik në Nigerinë  veriore në vitin 2009. Ky do të ishte i fundit në serinë e grupeve që betohen për besikëri ndaj ISIS.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0085251331329346
array(1) { ["section"]=> string(49) "grupi-terrorist-boko-haram-bashkohet-me-isis-5261" }