Grusht shteti në Venezuelë, reagon Bashkimi Europian: Ditë historike

Publikuar tek: bota, më 14:46 30-04-2019 Grusht shteti në Venezuelë, reagon Bashkimi Europian: Ditë historike

Bashkimi Europian ka reaguar për situatën e sotme në Venezuelë, ku forcat e armatosura kanë dalë në mbështetje të liderit të opozitës, Juan Guaido, i cili ka bërë thirrje për grusht shteti.

Presidenti i Parlamentit Evropian, Antonio Tajan, ka shkruar në Twitter se kjo është një ditë historike për Venezuelën.

“Sot shënohet ditë historike për rikthimin e demokracisë dhe lirisë në Venezuelë – të cilën parlamenti evropian gjithmonë e ka mbështetur. Lirimi i Leopold Lopez nga ushtarët dhe përkulja ndaj kushtetutës është lajm i mrekullueshëm. Rroftë një Venezuelë e lirë” shkroi ai.

Pak më parë, lideri i opozitës, shpërndau një video në internet, ku thoshte se sapo ka filluar sic ai e quan puçi ushtarak në Venezuelë. Ai ishte i rrethuar me ushtarë të cilët e mbështesnin atë për të rrëzuar presidentin Nikolas Maduro.

LEXO EDHE: https://www.newsbomb.al/tani-eshte-momenti-maduro-forcat-e-armatosura-ne-venezuele-mesyjne-drejt-parlamentit-video-162412

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013147830963135
array(1) { ["section"]=> string(73) "grusht-shteti-ne-venezuele-reagon-bashkimi-europian-dite-historike-162415" }