GRUSHTI I SHTETIT MES FOTOSH- Turqit në panik, ushtarakët në lëvizje, tanke, armë, flamuj, gjak dhe dështim

Publikuar tek: bota, më 07:10 16-07-2016 GRUSHTI I SHTETIT MES FOTOSH- Turqit në panik, ushtarakët në lëvizje, tanke, armë, flamuj, gjak dhe dështim

GRUSHTI I SHTETIT MES FOTOSH-Turqit në panik, ushtarakët në lëvizje, tanke, armë, flamuj, gjak, presidenti Erdogan në deklaratë për shtyp, dështimi i grushtit të ushtarakëve (FOTOT E STAMBOLLIT, SA MIJERA FJALE)

Grushti i shtetit dështoi, presidenti Erdogan rimerr kontrollin. Megjithatë nga të gjitha përplasjet mes ushtrisë rebele dhe protestuesve, kanë mbetur 60 të vdekur në Turqi. Mes tyre janë 17 ushtarakë që ndihmuan në grushtin e shtetit, kurse 13 kanë përfunduar në qeli. Në total janë 336 persona të arrestuar.

Kreu i Inteligjencës, Nuh Yılmaz, tha se grushti i shtetit është kundërshtuar dhe ka dështuar. Megjithatë mbetet ende e paqartë situata aktuale në Turqi edhe pas rikthimit të Erdoganit, i cili ndodhej me pushime.

Mijëra njerëz dolen në rrugë duke iu përgjigjur thirrjes së Erdoganit, ndërsa bilanci i dëmeve nga kjo trazirë e papritur që nisi në orën 22:00 të mbrëmjes të së premtes është ende jofinal.

{gallery}grushti{/gallery}

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012243986129761
array(1) { ["section"]=> string(107) "grushti-i-shtetit-mes-fotosh-turqit-ne-panik-ushtaraket-ne-levizje-tanke-arme-flamuj-gjak-dhe-deshtim-46765" }