GRUSHTI I SHTETIT- Turqit në panik, ushtarakët në lëvizje, tanke, armë, flamuj, gjak dhe dështim

Publikuar tek: foto-e-dites, më 07:38 16-07-2016 GRUSHTI I SHTETIT- Turqit në panik, ushtarakët në lëvizje, tanke, armë, flamuj, gjak dhe dështim

Grushti i shtetit në Turqi dështoi dhe presidenti Erdogan rimori kontrollin. Megjithatë nga të gjitha përplasjet mes ushtrisë rebele dhe protestuesve, kanë mbetur 60 të vdekur në Turqi. Mes tyre janë 17 ushtarakë që ndihmuan në grushtin e shtetit, kurse 13 kanë përfunduar në qeli. Në total janë 336 persona të arrestuar.

Kreu i Inteligjencës, Nuh Yılmaz, tha se grushti i shtetit është kundërshtuar dhe ka dështuar. Megjithatë mbetet ende e paqartë situata aktuale në Turqi edhe pas rikthimit të Erdoganit, i cili ndodhej me pushime.

Mijëra njerëz dolen në rrugë duke iu përgjigjur thirrjes së Erdoganit, ndërsa bilanci i dëmeve nga kjo trazirë e papritur që nisi në orën 22:00 të mbrëmjes të së premtes është ende jofinal. 

Grushti i shtetit shkaktoi në total 60 të vdekur, 150 të plagosur dhe 336 të arrestuar.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.030577182769775
array(1) { ["section"]=> string(96) "grushti-i-shtetit-turqit-ne-panik-ushtaraket-ne-levizje-tanke-arme-flamuj-gjak-dhe-deshtim-46774" }