Gryka e Këlcyrës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 07:33 17-08-2015 Gryka e Këlcyrës

Kjo foto tregon Grykën e Këlcyrës, një nga më spektakolaret në Shqipëri. Ajo ndodhet në qytetin e Këlcyrës dhe është 13 kilometër e gjatë dhe 1 mijë metër e thellë.  Fotoja është shkrepur nga gazetari ynë Kevin Sinani, në momentin ku lumi është turbulluar edhe për shkak të shirave. Ky është peizazh karakteristik ku ndërthuren natyrshëm bimësia barishtore, drurët pyjorë me bimësinë përgjatë burimeve ujore në shtratin e lumit Vjosë.Peizazhi i drurëvë pyjorë i harmonizuar me burime të bollshme ujore ka vlera atraktive, estetike e ekoturistike. Përgjatë luginës Gryka e Këlcyrës gjendet burimi ujor Ujët e Zi, që ruan kaltërsinë edhe kur përzihet me ujërat e lumit Vjosë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0080180168151855
array(1) { ["section"]=> string(22) "gryka-e-kelcyres-18515" }