Guida italiane zgjedh këtë restorant në Tiranë si më prestigjozin, kush është pronari që nisi gjithçka në moshën 15-vjeçare si pjatalarës

Publikuar tek: kulture-art, më 12:56 28-11-2017 Guida italiane zgjedh këtë restorant në Tiranë si më prestigjozin, kush është pronari që nisi gjithçka në moshën 15-vjeçare si pjatalarës

Guida prestigjoze italiane “guidaidentitagolose.it” për botën gastronomike, nga Shqipëria ka zgjedhur restorant Mullixhiun në Tiranë, si më prestigjozin.

Në guidën e italianëve, nuk mungon as historiku mbi restorantin dhe pronarin e tij i cili e ka nisur gjithçka nga zero duke emigruar në moshën 15 vjeçare, për t’u rikthyer më pas sërish në vend.

“Ai u bë mishërim i rilindjes gastronomike shqiptare”, shkruan guida prestigjoze.

“Mullixhiu u hap në shkurt të vitit 2016 në Tiranë, kryeqytetin shqiptar, nga Bledar Kola, 30-vjeçari i cili  iku nga vendi i tij, kur ishte vetëm 15 vjeç. Një fillim si një pjatalarës në Londër, tre stazhe në Noma, një periudhë kohe në Fäviken, dhe pastaj vendimi për t'u kthyer në shtëpi. Ai u bë mishërim i rilindjes gastronomike shqiptare.

Ortakët e e restorantit, bashkë me të, janë pronarët e Mrizit të Zanave, një shtëpi-fermë nga e cila çdo mëngjes vjen mishi, djathi, frutat dhe perimet. Propozime të ndryshme dhe gjithnjë në ndryshim të menusë: Me verë, për të gjithë shqiptarët, shpenzimi mesatar shkon në rreth 30 euro.

Mullixhiu është simbol i Tiranës që së shpejti do të jetë "Berlini i ri" i Shqipërisë që po ecën larg me ritme të shpejta nga vitet e diktaturës dhe po fillon të kuptojë trashëgiminë bujqësore dhe tradititën nga e cila vjen”, thuhet ndër të tjera në guidën italiane që në fakt nuk është e vetmja që i rezervon këtë shkrim “Mullixhiut”.

Më herët, revista të tjera gastronomike e kanë klasifikuar në “Top 10-shen” e restoranteve më të mira në Europë.

giudfdddd.png

mull.jpg

mull3.jpgmull4.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0077030658721924
array(1) { ["section"]=> string(143) "guida-italiane-zgjedh-kete-restorant-ne-tirane-si-me-prestigjozin-kush-eshte-pronari-qe-nisi-gjithcka-ne-moshen-15-vjecare-si-pjatalares-101079" }