Gurët që sfidojnë gravitetin, pse nuk janë rrëzuar për 10 mijë vjet

Publikuar tek: bota, më 14:20 10-08-2015 Gurët që sfidojnë gravitetin, pse nuk janë rrëzuar për 10 mijë vjet

Kanë 10 mijë vjet që qëndrojnë në të njëjtin pozicion, duke sfiduar garivetin e tokës. Dy shkëmbinjtë masiv numd të jenë një shenjë se tërmetet mund të jenë zhvendosur nga pllakat tektonike të San Andreasit drejt Kalifornisë të Shtetevetë Bashkuara të Amerikës.

Dikur pllakat tektonike kanë shkaktuar tërmete të fuqishme në San Andreas dhe një çarje në tokë rreth 1800 kiliometra. Tërmetet e fuqishme të shoqëruara me llavën vullkanike kanë shkaktuar bashkimin e shkëmbinjve, më pas, era e vazhdueshme dhe shirat e kanë gërryer pjesën e ngjitjes së shkëmbinjve e përbërë kryesisht nga metalet.

Studiuesit kanë arritur në konkluzionin se aty ku këto gurrë qëndrojnë të pa rrëzuar, ka patur një dobësim të lëkundjeve sizmike, ndërsa një gjë e tillë raportohet të jetë në rritje në Pllakën e Paqësorit, duke kërcënuar të ardhmen e Kalifornisë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013344049453735
array(1) { ["section"]=> string(72) "guret-qe-sfidojne-gravitetin-pse-nuk-jane-rrezuar-per-10-mije-vjet-18124" }