Guvernatori i Nju Xhersit Chris Christie shpall kandidaturën për president

Publikuar tek: bota, më 23:40 30-06-2015 Guvernatori i Nju Xhersit Chris Christie shpall kandidaturën për president

Guvernatori i Nju Xhersit Chris Christie shpalli zyrtarisht kandidaturën e tij për në garën presidenciale të vitit 2016, në shkollën e tij të mesme në Livingston.

Christie u zgjodh guvernator në vitin 2009 në një shtet tradicionalisht demokrat dhe fitoi shpejt vëmendje për retorikat e tij të hapura me banorët dhe gazetarët, transmeton Voa. Ai u rizgjodh përsëri në vitin 2013 dhe konsiderohej gjerësisht si pretendent në garën presidenciale 2016.

Por e ardhmja politike e tij u zbeh pas një skandali, kur tre nga ndihmësit e tij urdhëruan mbylljen e një ure të ngarkuar për t’ju kundërvënë kryetarit të bashkisë që refuzoi të mbështeste rizgjedhjen e zotit Christie. Mbështetja e tij në Nju Xhersi ka rënë dhe shumë donatorë të mundshëm janë tërhequr pas skandalit.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011937141418457
array(1) { ["section"]=> string(80) "guvernatori-i-nju-xhersit-chris-christie-shpall-kandidaturen-per-president-15034" }