Guvernatori Sejko: Ritja e kredisë në monedhën vendas ka stimuluar rritjen e ekonomisë me 3.5%

Publikuar tek: ekonomi, më 11:37 26-05-2017 Guvernatori Sejko: Ritja e kredisë në monedhën vendas ka stimuluar rritjen e ekonomisë me 3.5%

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko gjatë fjalës së tij në Konferencën e tretë Kombëtare të Financave, është shprehur optimist për rritjen ekonomike në Shqipëri.

Sejko u shpreh se rritja e kredisë në monedhën vendase ka stimuluar rritjen e ekonomisë me 3.5%.

“Shifrat e fundit tregojnë për rritje të lartë të ekonomisë shqiptare, për rritjen e kreditimit në monedhën vendase. Ritja e kredisë ka stimuluar rrtjen e ekonomisë me 3.5%”, u shpreh Sejko teksa shtoi se reformat strukturore kanë nevojë për studim dhe punë kërkimore.

Ndërsa kreu i Kontrollit të Lartë të Shtetit, Bujar Leskaj theksoi se prioritet është intergimi rajonal dhe global. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0091090202331543
array(1) { ["section"]=> string(98) "guvernatori-sejko-ritja-e-kredise-ne-monedhen-vendas-ka-stimuluar-rritjen-e-ekonomise-me-3-5-80038" }