Habisin akademikët: Eva nuk u formua nga brinja, por nga kocka e penisit të Adamit

Publikuar tek: aktualitet, më 18:20 26-11-2020 Habisin akademikët: Eva nuk u formua nga brinja, por nga kocka e penisit të Adamit Adami dhe Eva

Krijimi i universit, kafshëve dhe qënieve njerëzore është padyshim një nga intrigat e njerëzimit.   

Shumë filozofë kanë dhënë idetë e tyre rreth kësaj teme, por shumë pak janë të besueshme.

Njeriu ishte i fundit që iu bashkua universit dhe më konkretisht janë dy njerëzit që në mitologji njihen si Eva dhe Adami.

Fillimisht, sipas Biblës, Zoti “modeloi” Adamin, i krijuar nga disa mbetje balte, ndërkohë që Eva besohet se u krijua nga një prej brinjëve të Adamit.

Por një teori akademike ka tronditur botën. Media amerikane “Daily Beast” shkruan se teoria e fundit e tyre nuk ka të bëj aspak me brinjët.

Duke iu referuar këtyre burimeve dhe teorisë së shkencëtarëve, Eva në të vërtetë u formua nga organi gjenital i Adamit ose për ta thënë më troç nga kocka e penisit që tashmë i mungon mashkullit.

Kjo kockë e quajtur bakulum, sot gjendet te disa gjitarë, por mungon te njeriu.

Edhe nga një perspektivë e lashtë, ideja që Eva u krijua nga një brinjë ka disa pikëpyetje që vështirë se do të marrin përgjigjen e duhur.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Të rinj nga Kosova dhe Durrësi zhvillojnë homazhe, lule dhe qirinj për 51 viktimat e tërmetit të 26 nëntorit 2019
Iu REFUZUA LEJA se kishte ndryshuar projektin, firma ‘MESAPLIKU 05’ nuk pyet për shtetin, vazhdon punimet në mes të ditës pa u shqetësuar (DOKUMENTI-FOTO-VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.0099351406097412
array(1) { ["section"]=> string(87) "habisin-akademiket-eva-nuk-u-formua-nga-brinja-por-nga-kocka-e-penisit-te-adamit-229236" }