Habit legjenda e futbollit korçar, tregon historinë e pabesueshme prej zyrave të shtetit

Publikuar tek: aktualitet, më 07:44 01-03-2018 Habit legjenda e futbollit korçar, tregon historinë e pabesueshme prej zyrave të shtetit

Teodor Vaso, një nga emrat më të njohur të futbollit shqiptar që nga vitet 1968, i cilësuar edhe si një legjendë e Korçës sot sorollatete zyrave të shtetit për të marrë një pesion siç i takon.

Aktualisht, Vaso merr një pension prej 170 eurosh, ndryshe nga kolegët e tij trajnerë.

Përmes një statusi të gjatë në facebook, Vaso tregon kalvarin e vuajtjeve dhe përballjen me burokracinë në institucionet shtetërore, ndërsa kërkon të drejtën e tij të shpërblimit me një pension prej trajneri dhe një njeriu që ka dhënë shumë për futbollin shqiptar.

REAGIMI I PLOTË

Te nderuar dashamiresit e mi-te nderuar qytetare dhe sportdashes.Jam i detyruar qe pas shume vjet tu paraqes Ju per njohje ndodhite dhe problemet e me poshteme.Jetoj me pension 170 euro.sepse ne vitin 1996 si arsimtar me shkolle te larte dhe me KAt, perkatese- me pushuan nga puna pa asnje motivacion dhe pensioni me doli me i ulet se koleget e mi trajnere dhe mesues.Bej te ditur qe jam i vetmi ne shqiperi si mesues dhe trajner,me 46 ndeshje nderkombetare 20 prej tyre me Ekipin kombetar qe marr kete pension.Me vendim te keshillit te ministrave qe del cdo vit ju eshte akorduar Pension i vecante shume bashke kolegeve te mi Dokumentat per kete ceshtje paraqiten ne keshillin e qarkut te cdo qyteti perkates.

Dokumentat e noterizuara duhet te vertetojne Meritat e vecanta,si tituj,medalje etj.Ju lutem dashamiresve te lexojne me kujdes kalvarin e nje historije te pa besueshme jo per akordimin e PENSIONIT por per menyren anti zyrtre qe eshte ndjekur per nje Figure Sportive Kombetare te nivelit nderkombetar.Para pak kohesh Kryetarja e Qarkut te Korces Irena Nika nuk denjoi te pranonte dokumentat perkatese megjithese kishte dfhe eshte detyrim zyrtar- tha kam 300 te tilla.Me rastin e 100 vjetorit te shoqerise Vllazeria Keshilli i bashkise Korce aprovoi Per 26 personalittete te sportit korcar "EMBLEMA E ARTE E QYTETIT" klubi shume sportsh ne foton e publikuar per medaljen ne fjale nxori 21 personalitete.

Me pas nga fotoja ne muzeun e klubit e Hoqi foton e Teodor Vasos duke e retushuar me te trajnerin e volejbollit Pandi Gellci - me merita te vecanta- megjithese komisjoni i klubit nuk e kishte propozuar.Ne vendimin e keshillit te qarkut me medaljen qe nuk jane ne foto jane dhe Ilia Teneqexhi- Jovan Melka- Sotiraq DHamonica- Artur Kreka Rafail Dishnica Retushimi vazhdoj me veprime te tjera- duke mos lajmeruar kur persionalitete shteterore kane bere takim me sportiste- i tille ishte dhe kur Ish presidenti Bamir Topi beri takim e ndau tituj ne nje rast feste dhe pyeti "- ku e kini T.VASON- i thane eshte lajmeruar por nuk ka erdhur.

 

10341977_561387384027262_4081964787596498736_n.jpg

Per keto e te tjera si keto kam vazhduar qe ti bej prezent tek autoritetet perkatese por nuk marr pergjigje.Keshtu per Emblemen e Arte me vendimi ie Keshillit te bashkise e heq Nepunesja Tatjana Marashi sikur te jete vete keshilli Bashkiak
Meqenese shume dashamires apo sport dashes nuk kane njohje duhet te bej te ditur. Sipas vlerave qe duhet te kene te kene kerkuesit apo ato qe emertesat i kerkojne per merita te vecanta po cilesoj.

Jam njeri nga 5 Sportistet me te mire te vitit 1968 ne perberje te EKIPit Kombetar te FUTBOLLIT SHqiptar per rezultatin e jashtezakonshen ne Barazimin 0-o me Kampionen e Botes RFGJermane me 17 -12-1967 jaM cilesuar ne 11 me te mire te futbollit shqiptar ne 55 vjetorin e futbollit tone te botuar ne gazete Jam cilesuar Futbollist i shekullit te Korces ne vitin1998.po kete vit jam dekoruar me medaljen E ARTE per merita te shquara nga Ministria e arsimit dhe sportit me 1998.Keshilli Bashkiak i korces me vendimin e tij Me akordoi EMBLEMA E ARTE E QYTETIT.kAM bere 46 ndeshje nderkombetare nga keto20 me ekipin perfaqesues (kombetaren) si lojtari me me shume ndeshje te futbollisteve korcare sipas statistikave zyrtare te Botuara .-.....

Me respekt dhe nderime

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zjarr në një pallat në Don Bosko, shpërthen bombola e gazit
Droga s’ka të ndalur, kapen 5 ton marijuanë Shqipërie në Itali, arrestohen 25 persona »
Article Logic
Execution time: 0.013940095901489
array(1) { ["section"]=> string(94) "habit-legjenda-e-futbollit-korcar-tregon-historine-e-pabesueshme-prej-zyrave-te-shtetit-111842" }