Hahn: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut meritojnë fillimin e negociatave

Publikuar tek: aktualitet, më 22:25 14-09-2019 Hahn: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut meritojnë fillimin e negociatave Komisioneri i BE per Zgjerimin, Johannes Hahn

Komisioneri i BE për Zgjerim, shprehet se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut meritojnë hapjen e negociatave për të nisur rrugën e anëtarësimit në BE.

“Bashkimi Evropian do të vazhdojë të mbështesë Ballkanin Perëndimor drejt integrimit evropian, që është në interes të vetë unionit”, theksoi Hahn, në një intervistë për gazetën e përditshme malazeze Vijesti.

“Maqedonia e Veriut ka bërë përparime domethënëse sidomos me nënshkrimin e një marrëveshjeje me Greqinë, që i dha fund çështjes së shumëdebatuar për emrin e vendit të vogël ballkanik”, tha Komisioneri.

“Kjo marrëveshje do të jetë subjekt i librave të historisë”, shtoi ai.

Emri i pasuesit të Hahn është ai i hungarezit, Laszlo Trocsanyi, emërimi zyrtar i të cilit duhet të miratohet nga Parlamenti Europian.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026108026504517
array(1) { ["section"]=> string(77) "hahn-shqiperia-dhe-maqedonia-e-veriut-meritojne-fillimin-e-negociatave-178465" }