Hajdari letër anëtarëve të Këshillit Politik:Takohemi të martën, të lëmë mënjanë interesat personale dhe të mundësojmë hapjen 100% të listave

Publikuar tek: politike, më 13:00 20-09-2020 Hajdari letër anëtarëve të Këshillit Politik:Takohemi të martën, të lëmë mënjanë interesat personale dhe të mundësojmë hapjen 100% të listave

Deputetja Rudina Hajdari ka bërë një propozim për Këshillin Politik sa i përket hapjes së listave.

Rudina ka propozuar që të zhvillojnë një takim më 22 shtator të martën në orë 10:00 për të punuar në realizimin e një dokumenti të dakordësuar për mundësimin e hapjes 100% të listave.

Ndër të tjera ajo ka bërë thirrje që të lihen mënjanë interesat e ngushta personale dhe partiake dhe të shohim interesat madhore të vendit.

Letra e Hajdarit:

Të nderuar anëtarë të Këshillit Politik,

Si fillim dua të shpreh shqetësimin tim për situatën e krijuar në Këshillin Politik, lidhur me mungesën e progresit për cështjet që kanë të bëjnë me amendimet e Kodit Zgjedhor dhe përshtatjen e tij për të garantuar zgjedhje të lira dhe të ndershme në 25 prill të vitit 2021.

Unë besoj se ka ardhur koha që të gjithë ne të lëmë mënjanë interesat e ngushta personale dhe partiake dhe të shohim interesat madhore të vendit duke punuar natë e ditë për ti dhënë Shqipërisë një Kod Zgjedhor dhe një palë zgjedhje model.

Në këtë kontekst, duke përshëndetur qëndrimin konsensual që u arrit nëpërmjet deklaratave publike të të gjitha palëve politike, lidhur me hapjen e listave 100%, do të doja që të vijonim punën e Këshillit Politik për ta përmbyllur këtë process, i cili sot gëzon mbështetjen e mbi 80% të shqiptarëve si edhe dakordësinë paraprake të palëve.

Unë dhe grupimi që përfaqësoj kemi përgatitur amendamentet përkatëse të Kodit Zgjedhor të cilat garantojnë hapjen 100% të listave, jo vetëm si mekanizëm I shprehjes së opinionit popullor mbi cilësinë e kandidatëve por mbi të gjitha si një mekanizëm përzgjedhës I deputetëve të ardhshëm të Kuvendit të Shqipërisë.

Amendimet dhe relacionin shoqërues I gjeni bashkangjitur këtij emaili.

Duke qenë se edhe PS, edhe PD edhe LSI janë shprehur tashmë publikisht se qëndrojnë për hapjen 100% të listave, unë ju ftoj të takohemi ditën e martë, 22 shtator, ora 10:00 për të punuar non stop deri në realizimin e një dokumenti të dakordësuar për mundësimin e hapjes 100% të listave, për tua dhënë zgjedhësve në dorë fuqinë për të përzgjedhur përfaqësuesit e ardhshëm në Kuvend.

Do të ishtë zhgënjyese për të gjithë shqiptarët por edhe anti-kushtetuese nëse palët do të tërhiqeshin nga qëndrimet tashmë të qarta mbi mundësimin e përzgjedhjes së përmbajtjes së Kuvendit të ardhshëm nga shqiptarët e jo thjesht nga Kryetarët e partive.

Duke shpresuar në një reagim pozitiv e konstruktiv,

Me respekt, Rudina Hajdari

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012664079666138
array(1) { ["section"]=> string(146) "hajdari-leter-anetareve-te-keshillit-politik-takohemi-te-marten-te-leme-menjane-interesat-personale-dhe-te-mundesojme-hapjen-100-te-listave-221019" }