Halimi: “Venecia”, shqetësim për kapjen politike të sistemit (Opinioni i KM në shqip)

Publikuar tek: politike, më 15:30 29-02-2016

Komisioni i Venecias- Rekomandimet në shqip

Deputeti i Partisë Demokratike, Eduard Halimi, deklaroi të hënën se draft opinioni i Komisionit të Venecias për reformën në drejtësi shpreh shqetësimin për kapjen politike të sistemit të drejtësisë.

Ai tha se opozita është inkurajuar nga pranimi që Komisioni i Venecias i bën shqetësimeve të ngritura prej saj për kapjen politike të sistemit të drejtësisë, shqetësime që adresohen gjerësisht në të gjitha paragrafet e draft-opinonit të Komisionit të Venecias.

Sipas tij, Venecia flet qartë për nevojën e domosdoshme për dialog politik në çështjet e miratimit të ndryshimeve të paketës kushtetuese. Maxhoranca, theksoi deputeti demokrat, duhet të krijojë kushtet për dialog politik, sepse është e vetmja mënyrë për të hartuar dhe miratuar ndryshimet kushtetuese, siç thotë Komisioni i Venecias. “Kush e lexon ndryshe është kundër reformës”, shtoi Halimi.

Deklarata e deputetit demokrat u bë pas një takimi mes kryetarit të PD-së, Lulzim Basha dhe ambasadorit amerikan në Tiranë, Donald Lu.

Më herët, kryetari i komisionit të posaçëm për reformën në drejtësi, Fatmir Xhafaj dha konsideratat e tij për draft opinionin e Venecias, duke shprehur gatishmërinë e maxhorancës për të pranuar çdo zgjidhje që opozitën e bën pjesë reale të procesit të ndërtimit të organeve të reja të sistemit të drejtësisë.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0089309215545654
array(1) { ["section"]=> string(85) "halimi-venecia-shqetesim-per-kapjen-politike-te-sistemit-opinioni-i-km-ne-shqip-33827" }