Halloween-i erdhi por a e dini kuptimin e kësaj feste? Zbulojeni

Publikuar tek: aktualitet, më 21:13 26-10-2016 Halloween-i erdhi por a e dini kuptimin e kësaj feste? Zbulojeni

Festa e Halloween është me 31 tetor. Njerëzit maskohen dhe dalin nëpër rrugë të frikshëm duke trembur të tjerët. Por e dini kuptimin e kësaj feste?

 

Halloween është një festë shumë komplekse. Si shumë festa të tjera, edhe ajo i ka fillesat shumë kohë më parë. Arsyeja se pse Halloween festohet në datën 31 është sepse përkon me ditën e fundit e kalendarit kelt në epokën e hekurit, gjithashtu përkon me festën kelte të Samhain.

Ajo bëhet në përkujtim të njerëzve të vdekur e për këtë arsye njerëzit zgjedhin të veshin kostume të frikshme. Përveç kësaj, zgjedhin kostumet e frikshme edhe për të larguar frymët e këqija, kështu që mos zgjidhni kostume seksi, por sa më të frikshme.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022416114807129
array(1) { ["section"]=> string(69) "halloween-i-erdhi-por-a-e-dini-kuptimin-e-kesaj-feste-zbulojeni-57491" }