Hapet Festivali ndërkombëtar i skulpturave nga rëra në Antalia

Publikuar tek: bota, më 18:36 21-05-2016 Hapet Festivali ndërkombëtar i skulpturave nga rëra në Antalia

Në Antalia të Turqisë dje u hap Festivali i 10-të Ndërkombëtar i skulpturave nga rëra, raporton Anadolu Agency (AA).

Tema e festivalit të këtij viti është "14 mrekullitë e botës dhe mitologjia". Në plazh performansat e 26 artistëve nga 12 vende u prezantuan më shumë se 100 skulptura të bëra nga më shumë se dhjetë ton rërë.

Në ekspozitë u prezantuan edhe skulpturat e shtatë mrekullive të botës, të zgjedhura nga UNESCO. Vizitorët kanë rastin të shohin Coloseumin, qytetin antik Petra, murin Kinez, Machu Piccho, si dhe skulptura të ndryshme mitologjike

Drejtori i Festivalit, Cem Karaca për AA tha se ky është një nga festivalet më të mëdha dhe më të vjetër të skulpturave të rërës në botë e cila tani mbahet tradicionalisht.

thumbs_b2_7905242ce0c62f4bbb929b61c79258d6.jpg

thumbs_b2_c9b0c5f5eedb4976acc5cf1252561af0.jpg

thumbs_b2_f0a56b8a564fcc3ef8810a0a5ddc33f2.jpg

thumbs_b2_1d0c8f4897da3d146c1879abe3eb7bab.jpg

thumbs_b2_0c81c967f31c3c320856f9c3612abceb.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « El Chapo do të ekstradohet në SHBA
Kisha protestante miraton dhënin e urdhërit për homoseksualët e martuar »
Article Logic
Execution time: 0.024184942245483
array(1) { ["section"]=> string(68) "hapet-festivali-nderkombetar-i-skulpturave-nga-rera-ne-antalia-41121" }