Hapet sarkofagu i zi 2 mijë vjeçar, tronditen arkeologët nga ajo që gjejnë brenda (Foto)

Publikuar tek: bota, më 19:04 19-07-2018 Hapet sarkofagu i zi 2 mijë vjeçar, tronditen arkeologët nga ajo që gjejnë brenda (Foto)

Arkeologët në Egjipt kanë hapur një sarkofag 2 mijë vjeçar të zbuluar disa ditë më parë poshtë një banese në Aleksandri.

Sarkofagu tërhoqi vëmendje për shkak të përmasave, rreth 2.7 metra i gjatë dhe 2 metra i lartë, si dhe ngjyrës së zezë të gurit të granitit.

Por për çudinë e të gjithëve, në vend të një trupi të vetëm, në arkivolin antik janë gjetur skeletet e dekompozuara të tre personave.

er4e5hy45rhj5j56jk.jpg

Në sarkofak kishte hyrë uji nga kanalizimet e qytetit, duke shkaktuar përmbytjen dhe dekompozimin e mumjeve.

Sipas egjiptologëve, tre kafkat janë të seksit mashkull, njëra e dëmtuar me diçka të mprehtë ndërsa një tjetër nga një shigjetë. Kjo i ka bërë të mendojnë se nuk bëhet fjalë për ndonjë person të shtresës së lartë në Egjiptin e lashtë. Skeletet besohet t’i përkasin tre ushtarëve.

erg3e5g45h45hj5j.jpg

“Sarkofagu u hap, por nuk na goditi asnjë mallkim”, tha një prej arkeologëve duke ironizuar ata që në rrjete sociale bënë thirrje të mos hapej varri antik.

gfreg34gw4hgdfh.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “BE-ja po përgatitet të hakmerret ndaj SHBA-së nëse Trump vendos tarifa të reja…”      
Tmerr në plazh, peshkaqeni sulmon dy fëmijë »
Article Logic
Execution time: 0.011116981506348
array(1) { ["section"]=> string(92) "hapet-sarkofagu-i-zi-2-mije-vjecar-tronditen-arkeologet-nga-ajo-qe-gjejne-brenda-foto-128448" }