Hapet “shtëpia e gjetheve”, muzeu më i ri në Shqipëri

Publikuar tek: kulture-art, më 18:31 23-05-2017 Hapet “shtëpia e gjetheve”, muzeu më i ri në Shqipëri

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro e pranishme në inagurimin e muzeut “Shtëpia e Gjetheve” u shpreh se kjo godinë që u ndërtua për ti dhënë jetë njeriut por që u përdor për t’ia marrë jetën atij.

Kjo godinë tashmë do jetë pjesë e memories për të kujtuar atë epokë kur të gjithë përgjonin të gjithë.

“Në korrik të  2014-tës mendova se e kisha kaluar tmerrin e përgjimit të diktaturës. Por vitet 90-të hoqën zvarre këtë histori me emra spihunësh dhe dosjesh. Unë i përkas brezit të çimkave dhe që kur të gjithë përgjonin të gjithë. Kjo godinë u ngrit si klinikë Obstetrike për ti dhënë jetë njeriut, por që në fakt u përdor për t’ia marrë jetën njeriut. Ndërtesat e harruara dhe të rrënuara po rikostruktojmë.  Që nga 2014-ta kemi punuar për planin e rindërtimit dhe muzealizimin e kësaj ndërtese”, u shpreh Kumbaro.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0094099044799805
array(1) { ["section"]=> string(56) "hapet-shtepia-e-gjetheve-muzeu-me-i-ri-ne-shqiperi-79708" }