Hapet zyrtarisht ambasada e SHBA në Jerusalem, 41 të vdekur, mijëra të plagosur

Publikuar tek: bota, më 15:48 14-05-2018 Hapet zyrtarisht ambasada e SHBA në Jerusalem, 41 të vdekur, mijëra të plagosur Trazira ne Jerusalem

Ambasadori i SHBA në Izrael, David Friedman ka deklaruar të hapur ambasadën në Jeruzalem.

Në ceremoninë e hapjes së ambasadës Friedman falenderoi presidentin e Amerikës, Donald trump, për guximin.

Para hapjes së ambasadës pati trazira të përgjakshme në Rripin e Gazës ku mbetën të vrarë 41 persona dhe mbi 1300 të plagosur.

Hapja e ambasadës amerikane në Jerusalem, ka zemëruar palestinezët. Ata e shohin atë si mbështetje të qartë amerikane për sundimin izraelit mbi të gjithë qytetin, palestinezët e të cilëve pretendojnë lindjen.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0079641342163086
array(1) { ["section"]=> string(84) "hapet-zyrtarisht-ambasada-e-shba-ne-jerusalem-41-te-vdekur-mijera-te-plagosur-120711" }