Haradinaj flet nga Vlora për korrigjimin e kufijve: E papranueshme, ja pika e vetme që jam dakord me Thaçin

Publikuar tek: barometri, më 07:51 09-08-2018 Haradinaj flet nga Vlora për korrigjimin e kufijve: E papranueshme, ja pika e vetme që jam dakord me Thaçin

“Sot ndihem më shqiptar”, kështu u shpreh kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj teksa ndodhet sot në Vlorë. Ndërsa vlerësoi Vlorën, Haradinaj u pyet edhe për çështjen më të diskutuar të ditëve të fundit atë të korrigjimit të kufijve, ide kjo e propozuar nga Presidenti Thaçi.

 

 

Ndonëse nuk dha prononcim të detajuar Haradinaj u shprehj se është kundër kësaj ideje.  

“Hapja e temës së kufijve është e papranueshme. Ajo që jam pro është që me 1 janar të heqim doganën mes Shqipërisë dhe Kosovës”, tha ndër të tjera Haradinaj.

Ndërsa i pyetur më tej për përplasjen mes ish kryeministrit Berisha dhe presidentit Thaçi, Haradinaj nuk dha asnjë përgjigje, ndërsa duke qeshur tha se sot përshëndet të gjithë politikanët shqiptarë.

Më shumë nga fjala e Haradinaj:

“Sot jam vlonjat dhe ndihem më shumë se çdo herë shqiptar. Do të jemi shumë herë më afër. Për mua nuk ka ditë të vitit që nuk doja të vija në Vlorë. Vlora është zemra jonë.  U bëj thirrje qytetarëve të vijnë.

(Gazetarët e pyesin për çështjen e kufijve)

Sot ndoshta duhet të jem më i kujdesshmëm me prononcimin tim. (qesh) Për fat të keq luftërat e të Ballkanit kanë qenë të rrezikshme. Hapja e temës së kufijve është e papranueshme. Ajo që jam pro është që me 1 janar të heqim doganën mes Shqipërisëv dhe Kosovës. Me qëllim po e devijoj pyetjen tuaj. Ajo është një retorikë. Ju e dini kufijtë nuk devijohen me fjalë. Nuk duhet të prekim kufijtë.

(Pyetet për përplasjen Thaçi-Berisha)

A më lejoni me i përshëndet të gjithë. I përshëndes të gjithë sot. Edhe kryeministrin Rama edhe opozitën. Ju lutem është atdheu ynë të jemi sa më afër njëri-tjetrit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026004076004028
array(1) { ["section"]=> string(112) "haradinaj-flet-nga-vlora-per-korrigjimin-e-kufijve-e-papranueshme-ja-pika-e-vetme-qe-jam-dakord-me-thacin-130572" }