Haradinaj i përgjigjet Ramës: Nuk na intereson Mini-Shengeni me Serbinë, mjafton ai në Bruksel

Publikuar tek: aktualitet, më 14:36 21-12-2019 Haradinaj i përgjigjet Ramës: Nuk na intereson Mini-Shengeni me Serbinë, mjafton ai në Bruksel

Kryeministri në ikje Ramush Haradinaj i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama, i cili deklaroi se refuzimi i Kosovës për Mini-Shengeni ballkanik është i pakuptimtë.

Sipas Haradinajt, Kosova nuk ka nevojë për një Mini-Shengeni ballkanik, por interesohet për Shengenin me kryeqytet Brukselin’, tha Haradinaj.

‘Nuk na intereson Mini-Shengeni me Serbinë. Kosova nuk ka nevojë për një Mini-Shengeni ballkanik. Interesohemi për Shengenin me kryeqytet Brukselin. E gjithë kjo bëhet për të hequr taksën. Është një by pass për të hequr taksën. Minishengeni një sukses ka nëse kishte mundur të heqe taksën. Prandaj ka nervozizëm këto kohët e fundit’, tha Haradinaj.

Kujtojmë Rama u shpreh se ‘Plagët e së shkuarës nuk kurohen me helm e acid, po ilaçe. Dhe ilaçet nuk jemi të ftuar t’i shpikim, por me dialog mund të biem dakort. Nisma nuk ndahet dhe do të vazhdojë me bindjet që i kemi të gjitha forcat për ta çaur deri në fund. Asnjëherë në asnjë rast historia nuk tregon se vetëpërjashtipimi, mbykllja dhe izolimi sjellin të ardhmen’,

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Sulmi ndaj prokurorit në Vlorë, reagon Meta: Askush të mos guxojë të verë dorë tek njerëzit e ligjit
‘Kraja hetues i komunizmit, Dumani takim me Ulsi Manjën’, PD: Integriteti i SPAK është vënë në dyshim »
Article Logic
Execution time: 0.0122230052948
array(1) { ["section"]=> string(99) "haradinaj-i-pergjigjet-rames-nuk-na-intereson-mini-shengeni-me-serbine-mjafton-ai-ne-bruksel-190022" }