Haxhinasto: Test psiko-fizik kandidatëve për patenta

Publikuar tek: politike, më 12:52 23-01-2015 Haxhinasto: Test psiko-fizik kandidatëve për patenta Edmond Haxhinasto

Që tani e tutje kush do të dojë të marrë një lejë drejtimi për automjet do të duhet të kalojë testin psiko-fizik. Kjo u tha sot nga Ministri i Transporteve dhe Infrastrukturës Edmond Haxhinasto, i cili shtoi se duhet luftuar perceptimi se patenta mund të blihet me para.

“Duhet të luftojmë një perceptim negativ se patenta mund të blihet me para. Kjo duhet të marrë fund njëherë e përgjithmonë, kemi sistemin e IT-së dhe regjistrimin biometrik të kandidatëve në testimin për patentë që të jetë i sigurtë dhe i pakorruptueshëm. Një drejtim tjetër për cilësinë e drejtimit është  prezantimi i testit psiko-fizik, si kërkesë ligjore në Kodin Rrugor. Për këtë duhet ngritur sistemi që kandidatët të kalojnë edhe këtë test pasi është një hallkë shumë e rëndësishme që i kanë të gjitha aftësisë për në drejtuar automjetin.”, ka thënë Haxhinasto.

Gjithashtu ministri bëri publike edhe disa masa që do të ndërmerren në lidhje me transportin e mineraleve dhe hidrokarbureve, të cilat do të realizohen nëpërmjet hekurudhës, duke mos keqpërdorur rrugët. “Mineralet dhe hidrokarburet të lëvizin drejt hekurudhës sepse ka kosto më e ulët dhe ulet amortizimi i rrugëve.”, tha më tej ministri.

Po kështu sipas tij, do të punohet që të gjitha automjetet të pajisen me targa me çip elektronik për t’u monitoruar më mirë.

 

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0084950923919678
array(1) { ["section"]=> string(56) "haxhinasto-test-psiko-fizik-kandidateve-per-patenta-1268" }