HEC-i në Kanionin e Holtës, grupet e interesit nisin peticionin kundër ndërtimit të hidrocentralit

Publikuar tek: aktualitet, më 20:13 20-01-2019 HEC-i në Kanionin e Holtës, grupet e interesit nisin peticionin kundër ndërtimit të hidrocentralit

Lajmi se kanionit të Holtës po i vjen fati i Lumit të Valbonës në veri, ka krijuar shqetësim dhe te përfaqësuesit e agjencive dhe guidave turistike. 

Fation Plaku, një ndër blogeret dhe adhuruesit më të njohur të natyrës shqiptare, ka reaguar në lidhje me lajmin se po tentohet të shkatërrohet një perlë e natyrës. "Fshihet nga harta e Turizmit destinacioni nr 1 Kanioni Holtes ne Gramsh & Elbasan. Na rrofshin shifrat e milionave turisteve qe vizitojne vendin", shkruan fotografi në profilin e tij të Facebook.

Indinjata ka qënë e madhe në rrjetet sociale ndaj ndërtimit të këtij hidrocentrali përball hyrjes së Kanionit. Një tjetër përfaqësues i guidave turistike të trevave shqiptare, Al-Ben Guid Kola, kërkon të protestohet ndaj kësaj masakre të shkaktuar nga dora e njeriut. Nisma të tjera për protesta dhe peticione online, po ndërmerren nga përdoruesit e rrjeteve sociale për të shtyrë autoritetet të bllokojnë lejen e dhënë për ndërtimin e HEC-it.  E.Mema/newsbomb.al

FOTO NGA FATION PLAKU:

50639484_10157042365649743_6292850288118202368_o.jpg50211494_10157042357894743_7239969917817061376_n.jpg50272074_10157042357809743_2629726364156035072_n.jpg50628552_10157042357794743_7079423112579645440_n.jpg50226215_10157042392474743_2439944670017486848_n.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « U kap dhe drogë dhe me mijëra euro, arrestohet shqiptari në Itali
Meta nesër në Mal të Zi, Podgorica mbushet me flamuj kuqezi »
Article Logic
Execution time: 0.013823986053467
array(1) { ["section"]=> string(104) "hec-i-ne-kanionin-e-holtes-grupet-e-interesit-nisin-peticionin-kunder-ndertimit-te-hidrocentralit-149589" }