Helmimi i nxënësve në shkollën e Fierit, Luan Baçi: Po manipulohen nxënësit për të fshehur të vërtetën e helmimit (VIDEO)

Publikuar tek: aktualitet, më 18:48 28-02-2020 Helmimi i nxënësve në shkollën e Fierit, Luan Baçi: Po manipulohen nxënësit për të fshehur të vërtetën e helmimit (VIDEO) Nje nga nxeneset e helmuara ne shkollen Janaq Kilica

Në shkollën ‘Janaq Kilica’ në qytetin e Fierit 7 nxënës u shtruan në spital si pasojë e një helmimi.

Ish deputeti Luan Baçi në një postim në rrjetet sociale ka thënë se nxënësit po manipulohen dhe po detyrohen të thonë të gjithë të njëjtin version të ngjarjes.

Ai shprehet se ngjarja ka ndodhur në laboratorin e kimisë, ndërsa dëshmitarët kanë frikë të prononcohen, pasi me ardhjen e policisë në vendngjarje nuk u dha asnjë shpjegim.

Baçi thotë se helmimi nuk ka ardhur nga kaldaja, pasi sipas pohimeve të nxënësve kaldajat në shkollë nuk punonin.

Reagimi i plotë i Luan Baçit:

Nuk kane te sosur, problemet e Arsimit ne Fier, sot, ne shkollen "Janaq Kilica " nxenesit kane dale ,te tmerruar dhe ne panik, jashte ambjenteve te mesimdhenies.

Disa nxenes dhe mesuese te kesaj shkolle, jane shtruar ne spitale, me urgjence, pasi kane pasur, bllokim dhe veshtiresi ne frymmarrje kolle dhe keputje te pergjithshme.

Versione nga me te ndryshmet, te japin te spitali rajonal i Fierit.

Mesues dhe drejtues te shkolles, ne panik, porosisin nxenesit, qe te tregojne te njejten histori.

Nuk e dime,çfar ndodhi.

Po benim mesim dhe erdhi befas.

Nuk kuptuam gje.

Ndoshta kaldaja, thone disa.

Ne fakte sot kane qene dhe shume te zene me pune se shume nga mesuesat dhe drejtuesit merreshin edhe me autobuzat e dele (gateve )per ne kongres, qe ishin rreshtuar para kesaj shkolle.

Mjeket, me nje perkushtim te admirushem, per te qetesuar, familjaret dhe per te dhene garanci se nuk ka asnje rrezik serioz, per jeten e te demtuarve, por shmangin dhe nuk japin asnje pergjigje, per ate se çfar ka ndodhur.

Nuk besoj se do na thone qe ishte diçka e panjohur, viroze, apo nga te ftohtit se nuk punonte kaldaja.

Pasi ketu do te benin autogol, se nxenesit ne prononcimet e tyre, si vidjo qe po japim, thone se, mund te kete ardhur nga kaldaja, kur vet nxenesja pohon se kaldaja nuk punon.

Si ne çdo gje, drejtuesit e rilindjes, jane mjeshtra te manipulimit, te fallsifikimit dhe fshehjes te se vertetes.

Ne klasen e kimise, diçka ka ndodhur, sipas disa deshmimtareve, qe nuk identifikohen, nga frika e hakmarrjes, te pushtetit, edhe me ardhjen e policise, ne vend ngjarje, nuk u dha asnje spjegim.

Po mundohen, ta kalojne duke u thene te shkuara nxenesve dhe ta harrojne.

Si nje trup i vetem, Drejtuesit e Arsimit, te Spitalit dhe te Policise, besoj se do ta nxjerrin te verteten.

Policia e shtetit dhe prokuroria duhet te nisin hetime te menjehershme, per zbardhjen e te vertetes.

Thirrjen e ben edhe ky prind i nxeneses ,qe u prononcua ketu, ne qofte se nuk i bejne presion ne format qe vetem keta i dine, per ta manipuluar dhe te filloj te mos flas edhe ky si te tjeret.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0091860294342041
array(1) { ["section"]=> string(124) "helmimi-i-nxenesve-ne-shkollen-e-fierit-luan-baci-po-manipulohen-nxenesit-per-te-fshehur-te-verteten-e-helmimit-video-196806" }