Helmimi në miting, alergji nga lateksi i tollumbaceve? Ka të njëjtat simptoma (Foto)

Publikuar tek: aktualitet, më 20:46 28-05-2017 Helmimi në miting, alergji nga lateksi i tollumbaceve? Ka të njëjtat simptoma (Foto)

Mbi 100 persona, përfshi edhe kreun e Partsë Demokratike shfaqën shqetësime shëndetësore pas pjesëmarrjes në mitingun e PD-së.

Basha e mohoi mundësinë e alergjisë nga tollumbacet, ndërsa Partia Socialiste tha se kryedemokrati flet për konsipracione.

Në media qarkulluan teori nga më të ndryshmet, deri te sulmi me substancë kimike me qëllim eleminimin e Lulzim Bashës.

Por e gjithë ngjarja mund të jetë provokuar nga një substancë e vetme, lateksi që është i pranishëm te tollumbacet, dhe në miting kishte disa tufa me tollumbace.

Shpesh në disa tollumbace lateksin mund ta keni hasur në formën e pluhurit të bardhë.

Kjo pudër përhapet në ajër dhe shkakton alergji. Sipas studimeve mjekësore, 7 deri në 12 përqind e popullsisë preken nga alergjia e lateksit.

Alergjitë nga lateksi janë të njoëhura në botën perëndimore, ku në shumë evente ndalohen reptësisht produktet me përmbajtje lateksi.

Kur mijëra tollumbace u hodhën mbi fansat në një koncert të Adele, disa prej tyre pësuan alergji nga lateksi, ndërsa rasti më i rëndë ishte ai i një 35-vjeçareje që gati humbi jetën.

Alergjitë nga lateksi janë të njëjta me simptomat që shfaqën protestuesit në mitingun e PD-së, si irritim i lëkurës, skuqje e syve, probleme në frymëmarrje dhe të vjella. /Newsbomb.al

https://en.wikipedia.org/wiki/Latex_allergy

http://acaai.org/allergies/types/skin-allergies/latex-allergy

http://latexallergyresources.org/articles/tips-remember-latex-allergy

fgergrgh45rhjj.jpg

herth5rh5rhhjj.jpg

yjk67ki67ukl.jpg

rth4rth45rt6h5h5h.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ngjarje e rëndë, 13-vjeçari humb jetën pasi bie nga biçikleta
Momenti kur vajzës që ishte në mitingun e PD-së i bie të fikët dhe merret me ambulancë (Video) »
Article Logic
Execution time: 0.010831117630005
array(1) { ["section"]=> string(86) "helmimi-ne-miting-alergji-nga-lateksi-i-tollumbaceve-ka-te-njejtat-simptoma-foto-80306" }