Hëna e ftohtë e dhjetorit dhe kuptimi i saj që nga antikiteti

Publikuar tek: kulture-art, më 23:48 21-11-2017 Hëna e ftohtë e dhjetorit dhe kuptimi i saj që nga antikiteti

Që në antikitet Hëna ka qenë një nga objektet më të preferuara në atmosferë dhe është përdorur për të matur kohën, por edhe për pak konspiracion.

Hëna ka pasur dhe shumë nofka të ndryshme në rrjedhën e viteve. Madje për çdo muaj të ndryshëm, hëna ka nga një emër të veçantë.

Një nga më enigmatikët dhe më të veçantët ka qenë emërtimi për hënën në muajin dhjetor, "hëna e ftohtë". Disa mund të thonë, për shkak të temperaturave, por nuk është kjo e vetmja arsye në fakt.

Dhjetori, është muaji kur dimri hyn në rrugën e tij të gjatë dhe të ftohtë dhe paralajmëruesja për këtë gjë është pikërisht hëna.

Por një tjetër arsye është edhe sepse në këtë periudhë Hëna është me qartë, pasi rrezatimi i diellit është më i prirët gjë që lejon një pamje më të qartë të satelitit tonë hapsinor.

Hëna ndonjëherë në dhjetor quhet edhe Hëna e Kohës së Gjatë si netët e dimrit, të gjata dhe të fothta. Hëna shpenzon më shumë kohë mbi horizontin e planetit tonë gjatë këtij muaji përballë një dielli që ka shkuar në skaje./newsbomb.al

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.025144100189209
array(1) { ["section"]=> string(68) "hena-e-ftohte-e-dhjetorit-dhe-kuptimi-i-saj-qe-nga-antikiteti-100425" }