Hëna ka shpella gjigande të nëndheshme, Nasa planifikon t’i eksplorojë (Foto)

Publikuar tek: bota, më 11:21 19-08-2015 Hëna ka shpella gjigande të nëndheshme, Nasa planifikon t’i eksplorojë (Foto)

Sipërfaqja e Hënës nuk është e mbuluar vetëm me kratere dhe pluhur, por ka edhe shpella të nëndheshme të cilat lidhen me njëra tjetrën thellë nën sipërfaqen e saj.

Më shumë se 200 vrima në Hënë u zbuluan vitin e kaluar nga  “Lunar Reconnaissance Orbiter”, dhe varjojnë nga 5 metra në diametër, deri në në 900 metra. Nasa beson se ato mund të jenë formuar miliona vite më parë nga rrjedhat vullkanike dhe planifikon t’i eksplorojë më tepër.

Sipas inxhinierëve të aeronautikës, këto shpella mund të përdoren në favor të astronautve, pasi strehimi nën sipërfaqen e saj do t'i mbronte astronautët nga radioaktiviteti i lartë dhe do të mundësonte një qëndrim më të gjatë në Hënë.

vvfkihrmtyb6qp2ckrci.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021110057830811
array(1) { ["section"]=> string(80) "hena-ka-shpella-gjigande-te-nendheshme-nasa-planifikon-t-i-eksploroje-foto-18689" }