"Hëna Rozë" e 11 prillit, çfarë do të ndodhë sonte?

Publikuar tek: bota, më 14:23 11-04-2017

 Hëna në datën e 11 prillit quhet ndryshe dhe si “Hëna e Rozë’.

Por e dini pse?

Ngjyra e Hënës do të shkëlqejë më shumë sesa zakonisht duke qenë e plotë, por nuk do të ketë ndonjë ndryshim shumë të madh dhe s'do bëhet rozë.

Ajo emërtohet kështu për shkak të disa luleve rozë që lulëzojnë në fillim të pranverës në Amerikën Veriore, por ajo quhet dhe Hëna e Shpërthimit të Barit, Hëna Vezë dhe Hëna Peshk në pjesë të ndryshme të planetit.

Hëna Rozë megjithatë ka një rëndësi të veçantë sepse përkon me festa të ndryshme.

Pashkët festohen të dielën e parë pas hënës së plotë, e cila ndjek ekuinoksin e pranverës.

Popullsitë Hindu festojnë lindjen e Hanuman-t në Indi në një festival të quajtur Hanuman Jayanti.

Hëna e plotë e prillit shënon dhe fillimin e ditëve kur hebrenjtë kujtojnë çlirimin nga Zoti në Egjipt.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Fitojnë çmimin “Pulitzer” dy gazetat amerikane, investiguan Putin dhe Trump
Hedh bishtin e cigares në një vrimë në bulevard, ajo që ndodh më pas është e frikshme (Video) »
Article Logic
Execution time: 0.012498140335083
array(1) { ["section"]=> string(53) "hena-roze-e-11-prillit-cfare-do-te-ndodhe-sonte-74826" }