Heqja e mandateve të dy deputetëve, zbardhet vendimi paraprak i KQZ në mbledhjen konsulente

Publikuar tek: politike, më 10:19 27-12-2017 Heqja e mandateve të dy deputetëve, zbardhet vendimi paraprak i KQZ në mbledhjen konsulente

Dy deputetë e Kuvendit, Aqif Rakipi i PDIU-së dhe Gledoin Rehovica i LSI rrezikojnë mandatin pas një kërkese nga Prokuroria e Përgjithshme drejtuar KQZ-së.

Informacione të mbërritura nga Italia në Prokurori theksojnë se dy deputetët kanë probleme me gjurmët e gishtërinjve si dhe gjeneralitetet, më konkretisht, ndryshimi i emrit, për çka edhe dyshohet të kenë gënjyer në formularin e Vetëdeklarimit.

Burime nga KQZ thanë për report tv se po zhvillon një mbledhje konsulente lidhur me këtë çështje. Burime pranë KQZ bënë të ditur se nuk ka ende një datë zyrtare për mbledhjen, por do të shqyrtohet çështja e 5 rasteve, deputetët Aqif Rakipi dhe Gledion Rehovica, bashkë me rastet e Mamos, Fufit dhe Kaprit. Pra, KQX do të shqyrtojë 5 dosjet, si dhe u jep kohë deputetëve.

Nëse Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve vendos t’u heqë mandatin dy deputetëve ata do të zëvendësohen nga të dytët në listën për kandidatë në Elbasan dhe Berat.

Përkatësisht Aqif Rakipi mund të zëvendësohet nga Florenca Halili, dhe ko kandidatët e tjetrë meshkuj të PDIU-së në Elbasan. Kjo pasi PDIU nuk e ka respektuar kuotën e barazisë gjinore.

Ndërsa deputeti i LSI-së në Berat, Gledion Rehovica zëvendësohet nga Silva Caka, gjithmonë nëse KQZ vendos për heqjen e mandatit të tij.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ish-ministri Manjani i përvishet Metës: Ke gabuar sa më s’ka! (E PLOTË)
Protesta e opozitës, deputetet e PD letër Ruçit, zbardhet çfarë kërkojnë (E PLOTË) »
Article Logic
Execution time: 0.010803937911987
array(1) { ["section"]=> string(97) "heqja-e-mandateve-te-dy-deputeteve-zbardhet-vendimi-paraprak-i-kqz-ne-mbledhjen-konsulente-104506" }