Heronjtë e heshtur të monumenteve të kulturës shqiptare (Foto)

Publikuar tek: aktualitet, më 20:38 03-09-2017 Heronjtë e heshtur të monumenteve të kulturës shqiptare (Foto)

E ndërtuar në një kodër shkëmbore ku mund të kontrollohej kryqëzimi i rrugëve me rëndësi ekonomike dhe ushtarake, Kalaja e Petrelës është një nga destinacionet më të bukura të Tiranës e cila tërheq mjaft turistë vendas dhe të huaj.

Por për fat të keq janë jo të pakët edhe ata turistë të cilët në mënyrë të papërgjegjshme mbeturinat nuk i hedhin në koshat e shumtë të vendosur nga ana e Bashkisë, por i flakin në kalldrëmet e këtij fshati, duke mos kursyer edhe këtë monument historik.

Çdo mëngjes, punonjës të Bashkisë së Tiranës detyrohen që të pastrojnë mbeturinat e hedhura vend e pa vend në muret rrethuese të kalasë, por edhe përgjatë gjithë segmentit që të çon nga aksi kryesor brenda në fshatin Petrelë duke u kujdesur për të ruajtur magjinë që mbart një monument i tillë i trashëgimisë kulturore.

esvsevbsertrtr.jpg

t55rhn5hgyhy66.jpg

v5rergh5t55.jpg

xdgergt45gt4g4g.jpg

sdtr3tr4t34t34t.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0068929195404053
array(1) { ["section"]=> string(66) "heronjte-e-heshtur-te-monumenteve-te-kultures-shqiptare-foto-91041" }