Hezbollah shpallet organizatë terroriste nga Liga Arabe

Publikuar tek: bota, më 21:49 11-03-2016 Hezbollah shpallet organizatë terroriste nga Liga Arabe

Liga Arabe e përcaktoi sot lëvizjen libaneze shiite pro-iraniane, Hezbollah, si një organizatë terroriste, duke mbështetur kështu një vendim të ngjashëm të marrë më parë nga Arabia Saudite dhe aleatët e saj të Gjirit, njoftoi agjencia egjiptiane e lajmeve.

“Ky vendim u mor gjatë një mbledhje të ministrave të Punëve të Jashtme në Kajro”, sipas agjencisë.

Libani dhe Iraku e kundërshtuan vendimin, nëdrsa Algjeria shprehu rezerva. Liga Arabe me qendër në Kajro përbëhet nga 22 vende anëtare.

“Ministrat e Ligës i kërkuan gjithashtu Iranit që të ndërpresë menjëherë atë që ata e quajnë ndërhyrje në çështejet e vendeve arabe”, sipas kanalit televiziv privat egjiptian CBC.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01117992401123
array(1) { ["section"]=> string(61) "hezbollah-shpallet-organizate-terroriste-nga-liga-arabe-34865" }