Hidhet shorti, përzgjidhen 9 anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (EMRAT)

Publikuar tek: aktualitet, më 10:46 27-01-2017 Hidhet shorti, përzgjidhen 9 anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi  (EMRAT)

U hodh sot shorti me gogla në Kuvendin e Shqipërisë dhe u përzgjodhën anëtarët Këshillit të Emërimeve në Drejtësi të përhershëm dhe zëvendësues.

Të pranishëm në mbledhje ishin Avokati i Popullit, kryetari i Kuvendit, Ilir Meta dhe përfaqësues të partive politike.

Katër institucionet: Gjykata Kushtetuese, Gjykata e Lartë, Këshilli i Lartë i Drejtësisë dhe Prokuroria e Përgjithshme dorëzuan 52 propozimet e tyre, mes të cilëve u përzgjodhën 9 anëtarë:

Nga propozimet e Gjykatës Kushtetuese:

-Vladimir Kristo

-Besik Imeraj

Nga propozimet e Gjykatës së Lartë:

-Mirela Fana

Nga propozimet e Prokurorisë së Përgjithshme:

-Rovena Gashi

-Gentian Trenova

-Fatjona Mençaj

Nga propozimet e KLD:

-Brikena Ukperaj Lubonja

- Ervin Metalla

-Kastriot Selita

 

Lidhur me përzgjedhjen e kandidatëve deputetja e PS, Vasilika Hysi  kritikoi angazhimin e Prokurorisë së Përgjithshme dhe KLD-së pasi sipas saj nuk janë treguar transparentë.

“Kuvendi ka vepruar me një shpejtësi, siç e kërkon ligji. Në cilësinë e vëzhgueses së PS-së, dhe si anëtarë e krijimit të këtij ligji, konstatoj se Kuvendi zbaton ligjin, listat e sjella nga institucione janë hartuar në mënyra të ndryshme. Siç është rasti i Prokurorisë dhe KLD.

Këto lista, sjellin një konkurrencë të pandershme dhe nuk u jep të drejtë të gjithë magjistratëve. Magjistratët dhe prokurorët nuk janë njohur me listat. Listat nuk janë botuar. Duke cënuar nenin 221, paragrafi 4. Është cënuar dhe paragrafi 5 i ligjit. Nga monitorimi që i kam bërë faqeve, këto lista nuk ekzistojnë, As njoftimi për procedurat që kanë të drejtë personat e përjashtuar, në këtë kuadër do ftoj institucionet përkatëse për listat e personave që janë përjashtuar.

5 magjistratët dhe prokurorë janë përjashtuar dhe nuk janë njohur me listat. Njerëzit nuk e kanë ditur kush është lista e personave të përjashtuar dhe arsyet e përjashtimit dhe ne mbajmë përgjegjësi.” tha Hysi.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Mosarrestimi i Balilit, shefi i kabinetit të Presidentit del në Konferencë urgjente: Do mbledhim Këshillin e Sigurisë
Gjithë krerët e Policisë së Shtetit zbarkojnë në Berat, zbulohet arsyeja e veçantë »
Article Logic
Execution time: 0.011661052703857
array(1) { ["section"]=> string(85) "hidhet-shorti-perzgjidhen-9-anetaret-e-keshillit-te-emerimeve-ne-drejtesi-emrat-66830" }