'Hidhnin ujë të nxehtë në trupin tonë', i burgosuri sirian tregon vuajtjet që kaloi në regjimin e Bashar al-Asad

Publikuar tek: bota, më 09:54 02-07-2020 'Hidhnin ujë të nxehtë në trupin tonë', i burgosuri sirian tregon vuajtjet që kaloi në regjimin e Bashar al-Asad Muhlis al-Drubi

Muhlis al-Drubi do ta ketë të vështirë t'i harrojë vuajtjet që kaloi në burgun e Sirisë, ku u torturua për 7 vite nga regjimi sirian Bashar al-Asad.

Ai u akuzua për pjesëmarrje në protestat kundër regjimit dhe u arrestua në vitin 2012.

"Forcat e Asadit më arrestuan mua, katër motrat e mi dhe burrat e tjerë në fshat. Ata na çuan në bazën ushtarake në fshatin Dayr al-Shimal në Hama perëndimore, ku ata na rrahën me tuba plastikë", tha ai për Anadolu Agency.

“Ata na varën nga kyçet e duarve deri në tavanet. Ata derdhën ujë të vluar mbi ne, na dogjën me butona cigaresh", shtoi ai.

Nga këtu, ai u transferua në aeroportin ushtarak Hama, ku u rrah pas mbërritjes, u zhvesh lakuriq, u mor në pyetje dhe u torturua.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0099539756774902
array(1) { ["section"]=> string(116) "hidhnin-uje-te-nxehte-ne-trupin-tone-i-burgosuri-sirian-tregon-vuajtjet-qe-kaloi-ne-regjimin-e-bashar-al-asad-212525" }