Hiqet si makinë e “Google Maps”, por janë spiunë të qeverisë (Foto)

Publikuar tek: bota, më 18:38 12-05-2016 Hiqet si makinë e “Google Maps”, por janë spiunë të qeverisë (Foto)

Gazetarët investigativë të “Motherboard” kanë arritur të zbulojnë një fakt interesant për një makinë tip fuoristradë e cila qëndron e parkuar një një prej tuneleve të shtetit të Filadelfias në SHBA.

Çdikush që kalon aty pranë mund të mendojë se bëhet fjalë për një makinë të Google Maps, shërbimi që monitoron dhe fotografon rrugët, kjo për shkak të një ngjitëse të madhe në xhamin e makinës dhe një kamera gjigande në pjesën e sipërme. Por e vërteta është krejt ndryshe, bëhet fjalë për një makinë me agjentë sekretë.

1463060352543413.jpg

Kjo është vërtetuar nga të dhënat në një letër të vendosur në kroskotin e makinës që tregon se mjeti është në pronësi të shtetit të Filadelfias dhe përdoret nga një agjenci lokale.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0072619915008545
array(1) { ["section"]=> string(68) "hiqet-si-makine-e-google-maps-por-jane-spiune-te-qeverise-foto-40271" }