HISTORI FRYMËZUESE/ Njihuni me të riun që u rrit nga babai me Sindromën Down

Publikuar tek: bota, më 10:07 18-10-2019 HISTORI FRYMËZUESE/ Njihuni me të riun që u rrit nga babai me Sindromën Down Djali dhe babai me sindromën Down

Kjo mund të konsiderohet padyshim si historia më frymëzuese në botë. Sader Issa, një 21 vjeçar nga Siria është rritur në prehrin e babait që ka sindromën Down.

21-vjeçar që studion në vitin e tretë në stomatologji në Hama të Sirisë. Historia e tij nuk është e admirueshme vetëm për shkak të përpjekjeve për të ecur përpara dhe studiuar në një vend të shkatërruar dhe zhytur në bllokadën ekonomike siç është Siria. Por një e vërtetë e pazakontë në jetën e Saderit është se babai i tij ka sindromën Down dhe e ka rritur atë me nënën e tij pa mbështetje dhe "me gjithë dashurinë e botës".

“Babai im ka bërë gjithçka që është e mundur për të më siguruar një jetë normale. Për më tepër, një fëmijë i rritur në prehër të një personi me sindromën Down, si unë, ka gjithë dashurinë dhe butësinë që mund të ofrohet. Ai gjithashtu ka qenë mbështetja ime më e madhe ekonomike dhe psikologjike gjatë studimeve të mia dhe për të gjitha këto, unë jam shumë krenar dhe mirënjohës, ”shpjegon i riu për mediat e huaja.

"Ai është një baba i mirë, një burrë i mirë dhe ka qenë një shembull gjatë 21 viteve të mia, diçka që shumë njerëz nuk mund ta arrijnë kurrë. Sidoqoftë, ka qenë e lehtë për të."

Babai i Saderit, Jad Issa, "ka ndërtuar identitetin e tij " dhe në moshën 45 vjeç, ka arritur të drejtojë një jetë normale në qytetin e tij. Në Hama, një qytet afër Alepo, Issa punon në një fabrikë gruri që në momentin kur djali i tij erdhi në jetë. "Ai ka bërë gjithçka që është e mundur që unë të kem gjithçka që duhej si fëmijë, që më ka shtyrë të bëj më të mirën. Unë jam aq krenar për të, sa ai është për mua",  thotë Sader.

Familja Issa është pjesë e një shoqërie tradicionale. Nëna e Saderit është një shtëpiake, një familje në të cilën Sader është rritur si çdo djalë tjetër i moshës së tij. Megjithë vështirësitë, "ata më kanë mësuar se cilat janë dashuria, ambicia dhe dinjiteti i pastër ", thotë i riu.

"Historia e prindërve të mi ishte dashuri në shikim të parë kur u njohën me familjet e tyre. Lidhja e tyre është si çdo marrëdhënie tjetër normale midis një çifti. Ndonjëherë ata nuk pajtohen, por ata kanë një jetë plot dashuri, thjeshtësi dhe humanizëm në të gjitha aspektet. Ata përpiqen të ndryshojnë perceptimin e kësaj historie. Për shumicën e njerëzve, një grua që mbetet shtatzënë me një burrë me sindromën Down është skenari më i keq i mundshëm ”, thotë ai.

Familia-700x352.jpg

padre-250x179.jpg

 

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012115001678467
array(1) { ["section"]=> string(82) "histori-frymezuese-njihuni-me-te-riun-qe-u-rrit-nga-babai-me-sindromen-down-182544" }