Histori suksesi: “Bardhë si bora” e VASILIKËS në Shkodër

Publikuar tek: ekonomi, më 16:02 09-01-2017 Histori suksesi: “Bardhë si bora” e VASILIKËS në Shkodër

*Vasilika Zeka, suksesi i gruas në botën e biznesit

Vasilika Seferaj Zeka është nga ato pak gra, e cila ka marrë guximin për t’i hyrë e vetme një rruge të vështirë siç është ajo e biznesit. Në vendin tonë ka ende rrugë për të bërë në këtë drejtim. Shpresojmë që iniciativa e Vasilikës të shërbejë si një shembull për t’u ndjekur dhe nga gratë e tjera shqiptare. Kompania e saj e pastrimit quhet “Bardhë si Bora” dhe operon vetëm në qytetin e Shkodrës. Ka më pak se një vit që është hapur dhe duket se premisat për t’u rritur sa vijnë edhe shtohen.
Në një rrëfim mjaft interesant për Gazetën MAPO, Vasilika tregon si ka nisur çdo gjë për të.

Me një background të pasur, duket se ajo zgjodhi rrugën e duhur duke marrë këtë vendim. Vasilika ka përfunduar studimet në Universitetin “Luigj Gurakuqi”, Shkodër, në vitin 2005. Aty ajo ndoqi degën e studimit Administrim Biznes. Po ashtu ajo ka dhënë kontributin e saj si pedagoge e jashtme në atë universitet. Natyrisht që nuk mund t’i linte me aq studimet. Disa vite më vonë, vendosi të ndjekë dhe studimet master, pa të cilat nuk mund të mbijetosh sot në tregun e punës. Studimet master në profilin Administrim Publik ajo zgjodhi t’i ndiqte në Universitetin Europian të Tiranës. “Kisha dëshirë të zgjeroja fushën e formimit dhe influencës sime”.


Natyrisht që vendimi për të hapur një biznes nuk është aq i thjeshtë, sidomos në kohët e vështira me të cilat po përballet e gjithë bota. Për një femër përgjegjësia është akoma më e madhe, vështirësitë janë akoma më të shumta. Duke folur për frikën e dështimit Vasilika tregon se ishte e gatshme të përballonte atë që fati kishte shkruar për të. “E kisha menduar dështimin dhe dola në përfundimin që do të isha më e humbur nëse nuk do të tentoja.” Besimi është shtysa më e madhe, që e bëri atë të fillonte këtë rrugë. “Ka shumë situata, kushte dhe ngjarje që mund të na demoralizojnë në ecjen tonë në çdo aspekt, por unë dua të besoj për mirë sepse e di që nëse kërkon mund të gjesh gjëra pozitive, dritë edhe në situata të vështira”. Ashtu siç ndodh në fillimet e hapjes së çdo biznesi dhe Vasilika bëri një vëzhgim dhe testim të tregut në qytetin e saj, në Shkodër. Nga vrojtimet e saj, në 330.000 banorë të Shkodrës një pjesë e bizneseve e merrnin shërbimin e pastrimit nga Tirana dhe familjet kishin vështirësi në gjetjen e pastruesve të mirëfilltë për shtëpitë e tyre. Shkodra nuk kishte një kompani pastrimi dhe Vasilika vendosi të provojë fatin e saj, pasi premisat ishin mjaft pozitive. “Më pëlqen të përmirësoj vazhdimisht veten time, situatat, vendet dhe po pata mundësi edhe njerëzit. Prandaj mendoj shpesh se çfarë mund të përmirësoj. Në Shkodër nuk ka asnjë biznes pastrimi dhe background-i im më ka ndihmuar vazhdimisht për të gjeneruar ide biznesi. Këtë herë mendova të realizoj një ide biznesi për veten time”. Ditët e para janë shumë të vështira për çdo biznes, do të ishte mrekulli nëse puna do të shtohej që në ditët e para. Për çdo biznes duhet të kalojë pak kohë dhe të gjendet sa më afër konsumatorëve për të fituar besimin e tyre. “Impakti i parë nga ana e njerëzve ishte mjaft impresionues. Madje kishte nga ata që më telefononin vetëm për të mësuar diçka më shumë dhe për të më përgëzuar për iniciativën e ndërmarrë”.


“Bardhë si bora” është një emër i cili mbetet në memorie dhe është mjaft interesante historia e lindjes së këtij emri. “Ndërsa mendoja për emrin e biznesit, e vetmja ide e qartë që kisha ishte ideja për të patur një emër shqip. Unë besoj se vendi ynë ka shumë gjëra të mira për të ofruar dhe mund të bëhet akoma më mirë. Përveç kësaj doja ta lidhja me qytetin, ku një nga simbolet e të cilit është lulebora, prandaj biznesi im e ka emrin “Bardhë si Bora”.


Megjithatë në fillimet e saj kishte dhe nga ata njerëz të cilët shpesh e quanin si kompania Borëbardha apo Bora Bora. “Ishte gjithmonë shumë gazmor fakti që disa nuk mund ta memorizonin emrin dhe thoshin atë çfarë ju dukej më e përafërt”.
Duke rrëfyer historinë e saj, Vasilika tregon se ku i gjeti paratë e para për të hapur këtë biznes. “Një pjesë për investim, e kisha nga kursimet e familjes. Gjithashtu, gjeta mbështetjen e Yunus Social Business, ku u bëra pjesë e trajnimeve dhe mbështetjes që i jepnin Start Up-eve Biznesi social. Ata më ofruan dhe shumën tjetër që më duhej”.


Vetë Vasilika e quan biznesin e saj një të sapolindur, i cili po rritet çdo ditë e më shumë. Tashmë ajo ka si mbështetje edhe bashkëshortin e saj, i cili ka patur eksperienca të mëparshme në menaxhimin e një biznesi. “Unë besoj se treshja më e mirë që mund të krijohej për këtë biznes është Zoti, Indriti dhe unë. Besoj se është një bazë e mirë për të ndërtuar diçka që do të qëndrojë dhe do të rritet”.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010478973388672
array(1) { ["section"]=> string(59) "histori-suksesi-bardhe-si-bora-e-vasilikes-ne-shkoder-65029" }