Historia e pazakontë e fustanit të këngëtares së madhe shqiptare, dikujt i është dashur të vjedhë...

Publikuar tek: kulture-art, më 13:02 22-02-2017

Një histori e pazakontë është zbuluar nga Agim Doçi, autori i shumë këngëve të njohura. Bëhet fjalë për këngëtaren e njohur, Parashqevi Simaku me këngën “ E duam lumturinë”.

Në një intervistë dhënë në “Pasdite në Top Channel”, Doçi ka treguar se kur shkroi teksin e asaj kënge, Prashqevia i kishte vënë një kusht të vështirë që të pranonte këngën, dhe kushti ishte “një fustan tafta bojë rozë”.

Por, në ato vite dihet se veshjet ishin vështirë për tu gjetur. I vetmi vend ku mund të përmbushej kriteri i Parshqevisë ishite Komiteti Qëndror. Doçi mori përsipër rrezikun dhe vodhi perdet e Komitetit Qëndror, për t’i qepur ato në një fustan për Parashqevi Simakun.

Me këngën “ E duam lumturinë”, me muzikë të Pirro Çakos, Simaku fitoi çmimin e parë në festivalin e vitit 1988. 

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.028190851211548
array(1) { ["section"]=> string(93) "historia-e-pazakonte-e-fustanit-te-kengetares-shqiptare-dikujt-i-eshte-dashur-te-vjedhe-69564" }