Historia e tmershme/ 19-vjeçarja digjet e gjallë sepse akuzoi drejtorin për abuzim seksual

Publikuar tek: bota, më 11:08 18-04-2019 Historia e tmershme/ 19-vjeçarja digjet e gjallë sepse akuzoi drejtorin për abuzim seksual

Nusrat Jahan Rafi ishtë një vajzë 19-vjeçare nga një qyteti i vogël i Bangadeshit.

Vajza e re, u dogj e gjallë në publik pasi kishte akuzuar drejtorin e universitetit islamik ku ajo studjonte për abuzim seksual.

Sipas BBC, 19-vjeçarja para dy javësh ishtë thirrur në zyrën e drejtorit. Atje ai e ka prekur në vende sensitive të trupit dhe para se gjërat të bëheshin edhe më keq, vajza e re u largua. Shumë femra janë viktima të një abuzimi seksual në shtetin jugor të Azis. Mungesa e respektit ndaj gravë dhe mentaliteti se ato duhet t’u shërbejnë burrave nuk i japin të drejta të cilat në Europë konsiderohen si normale.

Nusrat Jahan nuk mbajti heshtjen dhe vajti në polici duke denoncuar drejtorin por ky akt i kushtoi jetën. Policët vendas e filmuan dhe e turpëruan duke thënë se ajo gënjen. Menjëherë drejtori ngriti padi ndaj vajzës duke kërkuar dënimin e saj me vdekje dhe ajo u dogj e gjallë në publik.

Zgjidhja e saj për të mos heshtuar i kushtoi jetën. Lajmi i 19-vjeçares ka prekur miliona persona në botë.

Në funeralin e saj u mblodhën më shumë se 10 mijë persona për të respektuar kujtimin e një vajze që kërkoi drejtësi.

57038326_1024991034377115_2417717063209451520_n.png

57154861_564583054037380_5671986153864036352_n.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0098822116851807
array(1) { ["section"]=> string(96) "historia-e-tmershme-19-vjecarja-digjet-e-gjalle-sepse-akuzoi-drejtorin-per-abuzim-seksual-160895" }