Historia e trishtë e 11 vjeçarit që nuk mund të buzëqeshë më kurrë, lufta e tij me kancerin ka vite që ka nisur

Publikuar tek: bota, më 14:22 20-04-2017 Historia e trishtë e 11 vjeçarit që nuk mund të buzëqeshë më kurrë, lufta e tij me kancerin ka vite që ka nisur

Daniel është 11 vjeçari i cili kurrë më nuk mund të qeshë përsëri, nëse tumori nuk mund ti shërohet.

Kishte një buzëqeshje mjaft të bukur disa vite më parë, ndërsa sot nuk dihet a do buzëqeshë përsëri. Kjo është historia e trishtë e Danielit të vogël i cili ka tmerruar familjarët e tij për shkak të kancerit në tru. Nëna e tij, 45 vjeçare ndihet e shkatërruar që kur zbuloi rrezikun që i kanoset djalit të saj. Ajo tha ai ishte personi i 2 në 25 vjet i diagnostifikuar me këtë diagnozë.

Kosnulentët thonë se nuk e dinë nëse ai do të jetë në gjëndje të qeshë përsëri për shkak se ky është një kancer i rrallë dhe nuk ka raste të mëparshme. Ai u diagnostifikua me paralizën Bell pas testeve të balancës. Infermiereja që e ka ndjekur e ka inkurajuar shumë Daniel duke i dhënë shpresë se ai mundet përsëri, " Danieli mund të buzëqeshë? "Danieli mund të buzëqeshë?", ka thënë ajo.

'Sytë e tij u bënë të fiksuara. Ai nuk mund të lëvizte sytë nga e majta ose nga e djathta. Ai vetëm mund të rrokulliset sytë. Ishte shumë shqetësuese. Ndërsa ajo  që e ka kuptur shenjat e para të tumorit ishte nëna e tij, e cila shprehet,"Unë kisha një instinkt të zor se diçka ishte e gabuar. Nuk e dija çfarë, por kjo nuk ishte sjellja normale e djalit tim 11-vjeçar. "Unë nuk isha i lumtur dhe unë u shqetësova shumë. Po përpiqesha të mos panik, por e dija se nuk ishte paralizë e Bell. Ishte si instinkt i nënës. '

Ata u kthyen në spital një javë më vonë për një takim tjetër, por Danieli nuk ishte në gjendje të ecë siç duhet. Krahas vështirësive në lëvizje, ai kishte fjalim të ngathët, kishtetë vjella dhe nuk mund të lëvizte sytë. Daniel kishte një operacion për të hequr tumorin nga truri në fund të nëntorit të vitit të kaluar dhe më pas filloi kimioterapinë në dhjetor.

Ai ka pasur terapi gjuhësore dhe fizioterapi për të inkurajuar muskujt e tij që të lëvizin përsëri pasi pozicioni i tumorit në trurin e tij është i shtypur nga nerva të cilat janë të lidhura me gojën, sytë dhe vetulla.

 

4.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

 

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ‘Lumë’ akuzash për ngacmime seksuale, pushohet nga puna gazetari i njohur
Gruaja më e rëndë në botë që peshonte 500 kilogram, humbet gjysmën e peshës së saj »
Article Logic
Execution time: 0.011234998703003
array(1) { ["section"]=> string(116) "historia-e-trishte-e-11-vjecarit-qe-nuk-mund-te-buzeqeshe-me-kurre-lufta-e-tij-me-kancerin-ka-vite-qe-ka-nisur-75823" }