Historia prekëse e notares nga Siria, pjesë e Lojërave Olimpike

Publikuar tek: bota, më 12:14 07-08-2016 Historia prekëse e notares nga Siria, pjesë e Lojërave Olimpike

Notarja siriane, Yusra Mardini  është sportisja e cila u përball me sfida tepër të vështira, por që falë këtij sporti arriti të shpëtonte jetën e saj.

Yusra dje bëri paraqitjen e saj në Lojërat Olimpike.

Historia e saj ka të bëjë me përpjekjen për të ikur nga lufta në Siri. Notarja siriane arriti ti rezistonte ujërave të ftohta të detit Egje, duke notuar për 3 orë pa pushim.

Pasi është prishur motori i anijes ajo ka marrë litarin dhe është hedhur në det, duke notuar deri sa ka mbërritur në bregdet në Gjermani. Pasi ka arritur në Gjermani, Komiteti Olimpik Sirian, kur mësoi historinë e saj e ftoi të merrte pjesë në Lojërat Olimpike.

Kurajoja e kësaj vajze preku zemrat e njerëzve në mbarë botën, nga përpjekja për ti shpëtuar luftës deri tek pjesëmarrja në Lojërat Olimpike.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tmerrohen pushuesit, avioni aksidentohet dhe zhytet në det në prani të tyre
Kina lëshon në hapësirë satelitin e parë të telekomunikacionit »
Article Logic
Execution time: 0.011176109313965
array(1) { ["section"]=> string(68) "historia-prekese-e-notares-nga-siria-pjese-e-lojerave-olimpike-49023" }