Historiani publikon listën: Këta janë shqiptarët që mbajnë emrat e udhëheqësve sovjetik

Publikuar tek: aktualitet, më 20:51 04-01-2018 Historiani publikon listën: Këta janë shqiptarët që mbajnë emrat e udhëheqësve sovjetik

Çështja e vendosjes së emrave në Shqipëri përherë ka qenë një problem, pasi janë ndikuar nga pushtimet apo regjimet e ndryshme që kanë sunduar në vendin tonë.

Edhe gjatë regjimit komunist nuk kishte sesi që të evitohej ky fenomen.

Historiani Kastriot Dervishi ka publikuar në profilin e tij në facebook, listën e disa shqiptarëve që mbajnë emrat e disa prej liderëve sovjetik.

Ata janë kryesisht të lindur gjatë viteve ‘50-të, ’60-të  dhe mbajnë emra, nga Molotov në Stalin, Lenin apo Marks.

“Indoktrinimi i popullit shqiptar ndër vite me helmin komunist është aq i thellë, saqë nuk ka të huaj ta marrë me mend”,- shkruan Dervishi ndër të tjera.

Më poshtë postimi i plotë i Kastriot Dervishit:  

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0093779563903809
array(1) { ["section"]=> string(93) "historiani-publikon-listen-keta-jane-shqiptaret-qe-mbajne-emrat-e-udheheqesve-sovjetik-105442" }