HISTORIKE/ Donald Trump i pari president amerikan që viziton Korenë e Veriut, shëtitje me Kim Jong Un

Publikuar tek: bota, më 12:29 30-06-2019 HISTORIKE/ Donald Trump i pari president amerikan që viziton Korenë e Veriut, shëtitje me Kim Jong Un Donald Trump me Kim Jong Un

Presidenti i Amerikës Donald Trump bën vizitën historike për në Korenë e Veriut dhe takon Kim Jong Un, i cili e mirëpret atë si “guximtar”.

Mësohet se Presidenti ka ftuar diktatorin të vizitojë SHBA dhe njofton rifillimin e negociatave konkrete.

Kim Jong Un është shprehur se ky është një takim mjaft domethënës pasi sjell fundin e një të shkuare të hidhur dhe krijimin e një të ardhme të re mes dy vendeve. Sipas tij ky është një akt vendosmërie. 

“Ju jeni presidenti i parë i SHBA që kalon këtë vijë”, është shprehur Kim.

Donald Trump është presidenti i parë ameriakan që u përpoqë të shkojë në territorin e Koresë së Veriut. Trump njoftoi pas takimit se në të ardhmen e afërt, pas negociatave konkrete, të dy palët do të marrin rezultate të mira.

 

trump 1.jpg

trump 2.jpg

 

trump 3.jpg

trump 4.jpg

 

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012577772140503
array(1) { ["section"]=> string(106) "historike-donald-trump-i-pari-president-amerikan-qe-viziton-korene-e-veriut-shetitje-me-kim-jong-un-170474" }