HISTORIKE/ Kim Jong-Un viziton për herë të parë Korenë e Jugut (FOTO-VIDEO)

Publikuar tek: bota, më 08:57 27-04-2018 HISTORIKE/ Kim Jong-Un viziton për herë të parë Korenë e Jugut (FOTO-VIDEO)

Kim Jong-un është bërë udhëheqësi i parë i Koresë së Veriut që ka vizituar Korenë e Jugut duke kaluar vijën ushtarake që ka ndarë gadishullin që nga fundi i Luftës së Koresë në vitin 1953.

Në një moment të pasur me simbolizëm dhe madhështi, kreu i Koresë së Jugut, Moon Jae-in dhe Kim shtrënguan duart në kufi.

Shtrëngimi i duarve me Moon Jae-in, ndërsa qëndronte në zonën e çmilitarizuar (DMZ) që ndan dy vendet, Kim i tha Presidentit të Koresë së Jugut se ndiente peshën e takimit në "vend të tillë historik".

"Ishte një vendim shumë i guximshëm që të vinit këtu," u përgjigj Moon.

Kim tha se shpresonte për një diskutim "të sinqertë" në një shkëmbim të ngrohtë hapjeje.

Vetëm disa muaj më parë, retorika e Koresë së Veriut ishte e luftës, por tani ata mund të diskutojnë një traktat paqeje dhe kundër armëve bërthamore.

Pjesa më e madhe e asaj që do të përqëndrohet në samitin është rënë dakord paraprakisht, por shumë analistë mbeten thellësisht skeptikë për entuziazmin e dukshëm të Veriut për angazhim.

 

 kiiimm.jpgScreenshot_1.jpg

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012032032012939
array(1) { ["section"]=> string(79) "historike-kim-jong-un-viziton-per-here-te-pare-korene-e-jugut-foto-video-118480" }