Historike, kuvendi i Maqedonisë miraton ligjin për gjuhën shqipe

Publikuar tek: barometri, më 08:16 12-01-2018 Historike, kuvendi i Maqedonisë miraton ligjin për gjuhën shqipe

Kuvendi i Maqedonisë ka miratuar ligjin për gjuhët, përfshirë edhe atë shqipe.

Mësohet e ligji u miratua me 69 vota pro gjatë seancës në Kuvend. Në sallë munguan deputetët e VMRO-DPMNE-së dhe ligji u votua vetëm nga deputetët e LSDM-së dhe partitë shqiptare.

Kujtojmë se ky ligj ka qenë fokus i debateve kohët e fundit në vendin fqinjë.Tashmë shqipja është gjuhë zyrtare në të gjithë territorin e Maqedonisë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.018694162368774
array(1) { ["section"]=> string(70) "historike-kuvendi-i-maqedonise-miraton-ligjin-per-gjuhen-shqipe-106275" }